Võõrnälkjaid korja oma aiast kohe kevadel!

  • Keskkonnaameti loodushoiutööde büroo juhataja Eike Tammekänd
  • 07.06.2021
  • nälkjad, teod

Hispaania teetigu ja mustpeanälkjas on Eestis levinud võõrliigid. Aiapidajatele on nad tülikad kahjurid, kuna toituvad peamiselt aiasaadustest.

Hispaania teetigu on levinud laialdasemalt kui mustpeanälkjas, kes on meie aedadesse asunud viimastel aastatel. Peamiselt jõuavad nad aedadesse potimulla või taime ümber oleva mullapalliga, kus võivad peituda nii täiskasvanud isendid kui ka munad.

Kuidas võõrnälkjaid vältida ja tõrjuda?

Ära too uusi taimi oma aeda paikadest, kus võõrnälkjaid leidub. Kontrolli uute isikute mullapalle, leitud munad hävita keeva veega.

Uusi istikuid hoia mõni nädal karantiinis. Seo mullapalli ümber läbipaistev kilekott ja kinnita see tihedalt ümber istiku varre. Aeg-ajalt kontrolli, kas kilekoti sees on munadest koorunud nälkjaid. Olenevalt taimest hoia istikut poolvarjulises kohas, kasta ja jälgi seda. Kotti sattunud isendid hävita keeva veega.

Tõrjega on oluline alustada juba aprillis-mais. Kõige tõhusam on täiskasvanud isendite ja munade kokku korjamine, keeva veega hävitamine ja seejärel umbes labida sügavusele mulda kaevamine. Iga isend, kes mais muneda jõuab, võib juuliks anda umbes 400 järglast.

Kontrolli regulaarselt aias varjulisi ja niiskeid kohti. Korista lehehunnikud, kaeva kompostihunniku pealmine kiht läbi, võimalusel lõika lopsakate taimede alused puhtaks. Igasugu servaalused, kaevuääred jms kohad on nälkjatele sobivad peitumis- ja munemispaigad.

Nälkjate kokku meelitamiseks võib kasutada näiteks õllelõkse ja arbuusikoori. Paiguta meelituskohtade lähedusse lauajuppe, mille alla saavad nad päeval peituda. Teomürkide kasutamist tasub vältida, kuna need ei ole hispaania teeteo tõrjumisel kuigi mõjusad. Need ohustavad aga kohalikke teoliike, nendest toituvaid loomi-linde ja ka lemmikloomi.

Kindlasti ära vii elusaid nälkjaid loodusesse, siis ei levi võõrliigid mujale. Looduses saavad nälkjad kontrollimatult paljuneda ja edasi levida, varem või hiljem jõuavad nad aedadesse tagasi.

Nälkjate järjepideval tõrjumisel on oluline koostöö naabritega, vastasel juhul on neist võimatu vabaneda.

Rohkem teavet leiad Keskkonnaameti kodulehelt www.keskkonnaamet.ee.