Mais tuleb 24. korda Jüri klunker  

 

Jüri klunkeri kunstiline juht Anneli Villenthal: siinne rahvas on ikka väga eriline

Rae valla 27. mail toimuva laulu- ja tantsupeo kunstilise poole eest kannab tänavu hoolt Anneli Villenthal. Pärisime aru ja saime ka mõned vastused.

Mis tunnete ning mõtetega võtsid ette tänavuse klunkeri kunstilise juhtimise?

Suure ärevusega eelkõige. Mulle endale meeldib väga oma projektide teemadesse süvitsi minna ja seedida rahulikult omi mõtteid. Klunkeri juhtimise ettepanek tuli väga ootamatult ning oli vaja kohe asuda tegutsema, mistõttu jäi rahulik seedimisaeg väga üürikeseks. Samas peale esimest kohtumist valla muusika- ja tantsurahvaga sain palju kindlust juurde, et see on siiski meie ühine pidu ja selle õnnestumine on meie ühine vastutus. Selles mõttes on siin ikka super äge suhtumine.

Ilma pikema jututa – kas tänavune klunker tuleb kuidagi teisiti?

Raske öelda, kuna mul ei ole millegagi seda võrrelda ju. Selles mõttes tuleb teisiti, et minu elu esimene klunker, seega minu enda jaoks see tohutult oluline. Ma tahaksin mõelda, et kusagilt otsast ikka on ta ka teise näoga, kuna minu kogemused on teistsugused ning klunkerit kokku pannes ma lähtungi enda senistest kogemustest. Mulle endale meeldib lavastades jutustada lugu, kus oleks ilusasti algus-kulminatsioon-lõpp. Olen tähele pannud, et minu lugudes on lõpplahenduseks üldiselt meie ise sellistena nagu me oleme, ja nii ka seekord. Eks klunkeril saate ise näha.

Oled lavastanud ka laulupidude tule tulemist, kas see andis julguse korraldada klunkerit?

Jah, kindlasti oli eelmise peo TuleTulemine üks korralik kogemus, millele olen toetunud pidevalt. Lisaks olen lavastanud mitmeid rahvatantsukontserte ning olnud lavastusmeeskonnas ka Tartu maakonna tantsupidudel.

Millest üldse sedasorti suursündmuse lavastamist alustatakse, kuidas see töö päriselt välja näeb?

Üldiselt algab töö ideest, millele kasvatatakse ajapikku liha ümber repertuaariga. Siin aga oli vastupidi, enne oli repertuaar ja siis tekkis idee, nii et selles mõttes oli väga põnev väljakutse. Ja edasi hakkab pihta suhtlemine. Suhtlemine, suhtlemine ja suhtlemine ning sekka ka planeerimist. Sellisel sündmusel on alati kõige olulisem esineja ning planeerides peab lähtuma sellest, kuidas neil parem on. Sul võib ju olla suurepärane idee, aga kui sa teed sellega liiga esinejatele, siis kukub kogu asi kokku. Suur roll on ka logistikal, ehk kes kus ja millal on. Järgnevad nädalad mööduvadki mul nende küsimuste all.

Mis mulje on meie koorilaulu- ja rahvatantsurahvas sulle jätnud, kas me oleme erilised?

Kindlasti, siinne rahvas on ikka väga eriline. Just see vastutuse võtmine ja asjalikkus üllatas mind kohe alguses. Mul on tunne, et sellel peol on mul oma kümmekond assistenti, kuna nad kõik panustavad sellesse ja samas aktsepteerivad minu mõtteid ja tegutsemisviise. Ma olen harjunud töötama hierarhilistes meeskondades, kus on määratud juht, assistent, lavastajad jne, kuid siin toimub kõik kuidagi väga orgaaniliselt ning vastutusvaldkonnad loksuvad ise paika erinevate inimeste vahel, ilma et peaks kedagi määrama ja valima.

Mart Niineste

Rae kultuurikeskuse kogukonnatöötaja

Foto erakogu

Jüri klunkeri kunstiline juht Anneli Villenthal

Foto: Marek Soo

Hetk 2015. aasta kevadisest Rae valla laulu- ja tantsupeost – Jüri klunkerist