Kutsun sind NOOR vaktsineerima!

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) on seisukohal, et vaktsiinid on puhta joogivee kättesaadavuse järel tähtsuselt teine meede nakkushaiguste laiaulatusliku leviku peatamiseks. Vaktsineerimine on tervishoiu üks tähtsamaid alustalasid, mis kaitseb inimesi mitmete ohtlike nakkushaiguste eest. Vaktsiinide loomise ja kasutamise ajastu on olnud suhteliselt lühike, kuid nende panus ennetavasse meditsiini on olnud hindamatu väärtusega – need on päästnud sadade miljonite, võimalik, et rohkemategi inimeste elusid. Alates Louis Pasteur`i (prantsuse keemik ja üks mikrobioloogia rajajatest) aegadest on teadusmaailm, tervishoiutöötajad, riigijuhid ning enamik avalikkusest mõistnud, et vaktsiinid on need vahendid, mis aitavad hoida kõige õrnema ja haavatavama inimkonna osa – väikelaste ja laste ning noorte – tervist ja elu. Samas on vaktsiinidel suur tähtsus ka täiskasvanute tervise kaitsmisel. Tänapäeva arstiteadus järgib põhimõtteid, kus esmatähtsaks on tunnistatud nakkushaiguste ennetamine ning selle võimsaimateks vahenditeks vaktsiinid ja vaktsineerimine.

Seoses maailmas tekkinud pandeemilise olukorraga oleme meie kõik sattunud situatsiooni, kus COVID-19 vaktsineerimine  on ülioluline ja just täna kriitilise tähtsusega.

Teadusmaailmal oma tippteadlaste ja meeskondadega õnnestus lühikese ajaga valmistada vaktsiin ja meie riik tagab täna igale inimesele tasuta vaktsiinidoosid, et ära hoida koroonahaigusega kaasnevaid võimalikke tüsistusi, surmasid ja sellega kaasnevat lähedaste kaotusvalu.

Teaduspõhisele meditsiinile tuginev riiklik tervishoiupoliitika koos oma ala asjatundjatega soovitavad vaktsineerida. Erandiks on meditsiinilise argumendiga vaktsiinist loobumine. Tõsi, vaktsineerimisotsus on vabatahtlik koos arsti või meditsiiniõe põhjaliku selgituse edastamisega ja lõpliku otsuse teeb kas lapsevanem või inimene ise, olles informeeritud keeldumisega kaasnevatest riskidest, on oluline iga vaktsineeritu panus. Ka meie, noored, peame näitama eeskuju teistele vanusegruppidele, et soovime toetada ühiskonna toimepidevust!

Meditsiinisüsteem ning meedikud on käesoleva pandeemia algusest saati olnud väga ülekoormatud ning valitsused on olnud sunnitud koostama kriisipakette. Terviseameti hinnangul on Eestis kolmas laine juba alanud, samas inimesed arvavad jätkuvalt ja käituvad viisil, et haigestumise oht on möödas – enam ei pea siseruumides kaitsemaske kandma ja hajutatuse nõuet järgima ning käsi desinfitseerima, kuna viirus on väidetavalt kadunud. Samas nähes päev-päevalt kasvavaid nakatumisnumbreid (eriti murettekitav on tõus noorte haigestumise seas) ja mõeldes koroona leviku ajale tagasi, siis keegi meist ei tahaks sama olukorda, kus koolis ei saa käia, sõpradega kino ja pidusid külastada, reisida kasvõi naaberriiki, kus teatud majandusharu tegevuse piirangute pärast kaotavad meie vanemad töö jne. Keegi meist ei soovi, et oled kogu ühiskondlikust elust eraldatud ning tunned puudust vanast normaalsest elust.

Tänapäeval on teaduslikult tõestanud, et vaktsiini viimine inimese organismi ei ole ohtlik. Vaktsiinide kõrgetasemeline tootmistehnoloogia on andnud meie käsutusse väga kvaliteetsed hea immuunvastuse ja kõrge ohutuse tasemega vaktsiinid. Vaktsiinide üldtunnustatud väärtustel põhineb ka teadusmaailmas levinud käibetõde – ükski arst ei päästa oma karjääri jooksul rohkem inimelusid.

Vaktsineerimise tulemusel kujuneb sarnane immuunsus nagu nakkushaiguse läbipõdemise järel, kuid ilma haiguse enda põdemise ohtude ja vaevadeta. Nii on takistatud ka nakkuse levimine teistele inimestele. Paraku on COVID-19 vaktsiini väljatöötamise kiirus tekitanud kuulujutte kahtlastest kõrvalmõjudest. Võib veendunult kinnitada, et vaktsiinidega seotud võimalikke ebasoovitavaid toimeid jälgitakse erilise hoolega kõikides riikides ja maailma tervishoiuorganisatsioonide poolt, ka Eestis. Teadlased panustavad igapäevaselt professionaalsete teadmistega ohutusprotsessi tagamisse ning võime kindlad olla, et see süsteem toimib, ligipääs infole on läbipaistev ning lähtub rahvatervise huvidest.

Paljudes riikides on juba teatatud, et saad avaliku ruumi hüvesid kasutada, kui oled vaktsineeritud (COVID-19 läbipõdenud või on ette näidata kehtiv negatiivne koroonatest). Ka Eestis on mitmete arvamusliidrite arvates arukas selline kord sisse seada. Ning see tähendaks Sulle – vaktsineeritud noor, et sel juhul saad jätkata oma tavapärast elu – minna kinno, restorani, reisile, kontserdile, pidudele jne. Saime just korraldatud ka Jüri Rannafesti, kus tänu vaktsineeritud nooretele ja kehtivate reeglite järgimisele toimus megavinge ja lahe suveõhtu. Noored artistid esitasid muusikat, sai võrkpalli mängida, kohal olid toitlustajad, õpilasfirmad, TOPSIK jne ning aega sai veeta Rae valla lahedamate sõpradega. Kui eelnevalt ei oleks nii tublilt palju vaktsineeritud, siis istuksime ka suvel kodus ja võib-olla oleksime pehmelt öeldes hullumas isoleeritusest ja eraldatusest.

Just praegu avab vaktsiin meile väravad võimalustele, mida süda juba nii kaua igatseb.

Kutsun üles kõiki noori vaktsineerima, et vastu seista ühtse rindena COVID-19 kaasnevatele ohtudele!