Elukestev laul!

Rae Kultuurikeskus on alustanud koostöös Jaan Elgulaga mobiilse ühtelaulmisega Rae vallas. Laulmisega tegime algust eelmise aasta lõpus ja nüüdseks oleme laulnud peale Rae Kultuurikeskuse ka Patika külas ja Vaskjala külas. 11. veebruaril laulame Lagedi alevikus ja 11. märtsil Vaida alevikus. Uurime Jaan Elgulalt, mis on tema tulevikuplaanid.

Tere Jaan. Mind on alati huvitanud meie müütiline mõtlemine endast kui laulurahvast. Kas me oleme laulurahvas?

Ikka oleme, ainult me kipume selle igapäevases infomüras ja sekeldustes ära unustama. Ma ei taha üldse olla selline inimene, kel oli kunagi rohi rohelisem ja lumi valgem, ei, üldse mitte, aga minu lapsepõlves lauldi koosolemistel alati. Keegi ei häbenenud. Tänapäeval, kiirel ajastul, on teised kombed ja harjumused.

Milline on inimeste huvi ühtelaulmise vastu ja kes on üldse sihtrühm?

Nagu ma Facebooki reageeringutest näen, siis kohale tulijaid on kolmandik vähem kui huvitatuid. Selle info levitamisega on tänapäeval suur probleem – pole sellist ühtset kohta, kus kõik seda näevad. Siinkohal tänan Rae Sõnumeid, et võtsite vaevaks huvi tunda. Loodan Rae valla paljude kooride huvi suurenemisele.

Sihtrühm – kõik, kes vähegi tahavad kodust välja, heasse seltskonda. Lauluoskus pole oluline.

Millised on repertuaari eelistused? Nublu laule ka laulate?

Repertuaar on klassikaline, nn seltskonnalaulud. Laulame kõiki laule, millest jõud üle käib. Mõminaräppi pole laulnud – ilmselt oleme veel arenguvõimelised.

Rae Kultuurikeskus soovib seda sündmust hoida mobiilsena ja laulda Rae valla erinevates kogukondades. Kuhu Sa ise hea meelega lähed ja laulad, on Sul mingeid eelistusi?

No hea meelega läheks ja vaataks kogu Rae valla üle. Külasid on ju palju. Vaidas laulaks ja Peetris ja Uuesalus... Ilmselgelt peavad mõned väiksemad külad tulema suurematesse. Näiteks Limus ja Kautjalas saaks lahedalt laulda väljas, väikestes külades pole selliseid varjulisi kokkusaamiskohti olemaski. Näiteks jõulu- ja talvelaule laulsime Patika liivapõrandaga vanas koolimajas. Kuusk oli ehitult nurgas, kaasaskantav kamin küdes ja tuba oli laulurõõmu täis.

Lõpetuseks, millega peab arvestama laulma tulev inimene?

Arvestama peaks sellega, et ta oleks terve, tal on kaks tundi vaba aega, lisaks sellele soov laulda või siis nautida ühtelaulmist. Ootan ka laulusoove ja sõnu. Neid aitab virtuaalsesse laulikusse lisada Aivar Ilves. Tore, kui keegi võtaks mõne pilli kaasa – saame koos musitseerida ka.

Täpset infot mobiilse ühtelaulmise kohta leiad lehelt kultuur.rae.ee/sundmused