Aaviku küla suusamäest plaanitakse Põhja-Eesti uhkeimat talispordikeskust

Kui Aaviku külla kerkiv suusamägi paarikümne aasta pärast valmis saab, kujuneb sellest kõigi eelduste kohaselt Põhja-Eesti parim talispordikeskus. Praegu käivad mäel rutiinsed ehitustööd. Kui Rae Sõnumid septembri keskpaigas objektiga tutvumas käis, tõid mitu kallurit lühikese aja jooksul täidet.

Mäe ehitamise eest vastutava ettevõtte Mullamees OÜ tegevjuht Ragnar Kaasik kinnitab, et tööd kulgevad plaanipäraselt. „Alati võiks täidet rohkem tulla,“ lisab ta. „Meile saab ladustada looduslikku pinnast ning ehitustel ülejäävat betooni ja muid kivimeid. Suuresti sõltub ehituse kiirus täite hulgast. Seda tuuakse lähiümbrusest, kaugemalt transportimine läheb liiga kulukaks.“

Tegevust suurtele ja väikestele

Praeguseks on mägi kogunud kõrgust 20 meetri jagu, valmides ulatub tipp poolesajale meetrile. Täidet kulub ehituseks ca 1,7 miljonit kuupmeetrit. Mäe esimene etapp võiks prognooside kohaselt saada kasutusvalmis viie aasta jooksul ja kogu keskus 15–20 aasta pärast. Mäele saab pilgu peale visata, kui Tartu poole liikudes pärast Tallinna ringteed umbes kilomeetri möödudes paremale vaadata.

Rajatava suusamäe, mis tuleb kõrgem kui Nõmme, Viimsi ja Valgehobusemäe analoogid, kuid pisut madalam kui Kiviõli Seikluskeskus, eskiis on valmis. Inseneribüroo T-Model tegeleb projekteerimisega. Mäe profiili kujundamisel on abikäe ulatanud suurte kogemustega Vahur Teder, kes teeb omakorda koostööd Soome asjatundjatega. „Eesmärk on ehitada mägi selliseks, et jõukohast tegevust leiduks kõigile,“ selgitab MTÜ Nõmme Lumeakadeemia juhatuse liige Teder. „Piisavalt suur pindala peaks olema laugetel nõlvadel ja vältida tuleb külgkaldeid. Samuti tuleb võtta arvesse, et mäe opereerimine oleks võimalikult lihtne.“

Tederi sõnul lähtutakse projekteerimisel eelkõige talisportlaste vajadustest. Keskuses saab tulevikus harrastada nii mäesuusatamist, lumelauasõitu kui ka murdmaasuusatamist. Lapsed saavad võimaluse kelgutada ja lumerõngastega alla sõita. Samuti rajatakse uisuväljak ja ehitatakse mäetõstukite süsteem. Rohkem kui üheksahektarilise pindalaga kinnistu Tartu maantee poolsele küljele rajatakse veesilm, et talvel oleks võimalik toota kunstlund.

„Kuna Aaviku küla asub Tallinnast väljas, hakatakse seal käima reeglina peredega, mistõttu tuleb pakkuda mitmekesised vaba aja veetmise võimalusi. Nii vinge mägi olema ei saa, et välismaalt ainult selleks tarbeks Eestisse sõidetaks, kuid minu hinnangul on meil piisaval hulgal kohalikke inimesi, kes on säärase keskuse valmimist oodanud.“

Kahetasandiline ristmik

Suvel saab mäel ja selle ümbruses korraldada näiteks jooksu- ja rattavõistlusi ning miks mitte ka kontserte ja jaanituld.

Abivallavanem Priit Põldmäe sõnul pole langetatud otsust, kas mäge hakkab haldama Rae vald või otsitakse koostööpartnerit erasektorist.

Kui praegu viib mäeni kehvas seisus kruusatee, siis esimese etapi valmides on kavas tagada korralik ligipääs külastajatele. Veoautodele tehakse veel eraldi juurdepääsutee. Põldmäe viitab ka maanteeameti plaanidele, mis näeb ette piirkonda kahetasandilist ristmikku, mille olemasolul pääseb veel paremini üle Tartu maantee suusamäe juurde.

Andres Kalvik

Fotod: Andres Kalvik

Mullamees OÜ tegevjuht Ragnar Kaasik osutab suusamäe kõrvale planeeritavale veesilmale, mis on planeeritud praktilisel eesmärgil – kunstlume tootmiseks.

Suusamägi eemalt vaadates.