Uuesalu BMX jalgrattakrossi raja loojad otsivad abiväge

Uuesalu külas aadressil Ilvese põik 5 on kerkimas Põhja-Eesti esimene kõigile huvilistele avalikuks kasutamiseks mõeldud BMX-krossi rada. Rada valmib Rae valla jalgrattaklubi BMX Tallinna eestvedamisel ning koostöös kinnisvaraarendaja IBE Estonia OÜ-ga.

Selleks aga, et BMX Tallinnal oleks võimalik rada lõpuni ehitada, otsib klubi toetajaid, kes oleksid valmis ühte väga vingesse ning suure potentsiaaliga ala arengusse ka ise panustama. „Avaliku raja eesmärk on innustada õues aktiivselt liikuma ning luua uudne vaba aja veetmise võimalus kogukonna lastele ja noortele. Ühtlasi saab see rada kodurajaks BMX Tallinna sõitjatele – plaan on luua täisväärtuslikud treeningvõimalused nii klubi praegustele kui tulevastele sportlastele, aga ka kõigile teistele Eesti BMX-krossi sõitjatele,“ ütleb BMX Tallinna juhatuse liige Eger Karuse.

Mis on BMX-kross?

Tegemist ei ole motokrossiga ega mitte ka triki-BMX-iga. BMX-kross on olümpiaspordiala, kus spetsiaalsete ratastega tuleb läbida umbes 400 meetri pikkune rada. BMX-krossi rada koosneb enamasti kolmest kurvist ja neljast sirgest, mis tuleb läbida võimalikult kiiresti, startides 5 või 8 meetri kõrguselt stardimäelt ning tehes seda kaheksakesi korraga. See nõuab sportlaselt osavust, kiirust ja julgust ning pakub ka kaasaelajatele palju põnevust. BMX-kross on jalgrattaspordiala, mis on Eestis veel suhteliselt vähe tuntud, kuid meie lõunanaabritel on sel alal ette näidata lausa kahekordne maailmameister ja kahekordne olümpiavõitja Māris Štrombergs.

Uuesalu raja lugu

IBE Estonia haldusjuht Toomas Metsaots sõnab, et Uuesalu täismõõdus BMX-krossi raja lugu sai alguse 2022. aasta suvel ideest teha Uuesalu virgestusalale üks küngastega sirge, kus oleks võimalik piirkonna väikestel ja suurtel rattasõpradel lustida. „Kuna aga materjali väikese sirge ehitamiseks sai ootamatult oluliselt rohkem, kui taolise sirge tarvis vaja oli ning ka krunt ise võimaldas seal hoopis suurema idee ellu viimist, kasvas esialgsest mõttest paari päevaga välja projekt, mis on tänaseks saanud valla ka ehitusloa,“ jutustab ta. 2023. aasta kevadest sügiseni tehti ära suur töö – rajale veeti sadu tonne pinnast ja muud vajalikku materjali, appi tulid nii kohalikud ettevõtjad kui ka BMX Tallinna kogukond. Talgute käigus vormiti pinnasest Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) jooniste järgi täismõõdus BMX-krossi raja põhi. Esimesed trennid sellel poolikul rajal tehti samuti juba möödunud suvel. Hetkel oodatakse kärsitult soojade saabumist ning maapinna tahenemist, et raja ehitustöödega lõpuni jõuda.

„Raja lõplikust valmimisest on aga puudu veel paar suuremat, ent ütlemata kriitilist osa – asfalteeritud kurvid ja rahvusvaheliselt tunnustatud stardivärav. Ilma nende raja osadeta päris BMX-krossi sõita ei saa,“ tõdeb BMX Tallinna juhatuse liige Lauri Kasemaa. „On oluline välja tuua, et BMX-krossis on stardiväraval väga tähtis roll. Sealt saab alguse kogu sõit ja sellest sõltub paljuski ka ülejäänud sõidu kulg, mistõttu on ka stardi harjutamine kõigi ratturite jaoks ülioluline,“ lisab Kasemaa.

Kutsume kõiki meie valla ettevõtjaid appi ühe suure unistuse täitumisele! Kui sa oled valmis panustama selle vinge ning suure potentsiaaliga spordiala arengusse siin Rae vallas, aga laiemalt kogu Eestis, siis palun võta meiega ühendust aadressil info@bmxtallinn.ee. Jagame rõõmuga lisainfot meie plaanide ja BMX-krossi kohta ning leiame viisi, kuidas saame üksteisele kasulikud olla.

Jälgi meid:
www.facebook.com/bmxtallinn
www.instagram.com/bmx_tallinn
www.bmxtallinn.ee

Foto: IBE Estonia