Telli tasuta pakendivedu koju!

Pakendite tasuta ära andmiseks saavad kortermajad Tootjavastutusorganisatsioon OÜ-lt (TVO) tellida pakendikonteineri- ning eramajad pakendikotiteenuse. Tühjendus ja vedu on kõigile tasuta. Pakendid moodustavad ca 60% kodumajapidamises tekkivatest jäätmetest, seega annab pakendite eraldi sorteerimine võimaluse senine olmejäätmete konteiner väiksema vastu vahetada või tühjendussagedust harvemaks muuta ja seega raha säästa.

Mis üldse on pakend?

Pakend on kõik, mis tuleb mingi toote ümbert. Pakendikonteinerisse ja -kotti võib panna erinevast materjalist pakendid, sinna sobib plastik, kile, paber, papp, klaas ja metall, alates kommipaberitest kuni klaaspurkideni ning hambapastatuubidest pappkastideni.

Kuidas pakendeid koguda?

Pakendid tuleb koguda pakendikonteinerisse ja -kotti lahtiselt või läbipaistvas kilekotis. Pakend peab olema puhas.

Milline on „puhas pakend”?

Puhas pakend tähendab seda, et see on kuiv ja sellelt on eemaldatud tootejäägid – supipurgid ja jogurtitopsid on läbi loputatud, piima- ja mahlapakid on tühjaks kallatud jne. Enamasti vajavad loputamist toiduainete ümbert tulevad pakendid. Kui pakendit pole võimalik puhtaks saada, tuleb see panna olmejäätmete hulka.

Pakendikonteinerisse ega -kotti ei tohi panna määrdunud pakendeid või muid jäätmeid. Sel juhul muutub terve konteineri sisu kõlbmatuks ning ringlusse võtmise asemel läheb see tavaprügi hulka.

Mis saab pakenditest pärast nende sorteerimist?

Pakendijäätmed viib ära vaid pakendijäätmeid vedav prügiauto. Seejärel jõuavad need sorteerimisliinile, kus need eraldatakse vastavalt materjalidele. Materjalid pressitakse kokku ja suunatakse võimalusel ringlusse. Täna suudetakse taasringlusesse suunata ca 50% kokkukogutud pakenditest.

Milliseid uusi tooteid pakendijäätmetest teha saab?

Ringlusse võetud plastikust saab toota uusi pakendeid, kuid ka näiteks mööblit, riideid, magamiskotte ja palju muud. Klaasi taaskasutus on eriti oluline, sest selle omadused ei kao praktiliselt kunagi. Peamiselt toodetakse ringlusse võetud klaasist uusi pudeleid (sest selle keemiline koostis erineb näiteks aknaklaasi omast), kuid ka näiteks klaaskiudu. Metalli taaskasutus jõuab välja lausa autotööstuseni.

Teenuse tingimused ja liitumine

https://www.tvo.ee/teenused/eramajale

https://www.tvo.ee/teenused/kortermaja

Sorteerimisjuhend

https://www.tvo.ee/info/sorteerimisjuhendid

Miks on parem pakendeid kodu juures ära anda?

5 põhjust, miks valida pakendikotiteenus

-        Sorteerimine on lihtne – kõik puhtad pakendid saab kokku koguda ühte kotti.

-        Pakendikott viiakse ära koduväravast.

-        Pakendikotiteenus on eramajadele tasuta.

-        Kogumispäeva eel saadetakse meeldetuletus.

-        Kokkukogutud pakendid suunatakse taaskasutusse – nii säästame keskkonda.

Rae vallas on pakendikotiteenust ja kortermajade teenust võimalik pakkuda vaid kindlates piirkondades, mitte üle kogu valla.

Rae vallas on pakendikotiteenust võimalik tellida järgnevates piirkondades: Aaviku küla, Assaku alevik, Järveküla, Jüri alevik, Karla küla, Lagedi alevik, Peetri alevik, Rae küla, Uuesalu küla.

Kortermajade pakendikonteineriteenust on võimalik tellida järgnevates piirkondades: Jüri alevik, Peetri alevik, Järveküla.