Waba(n)dus

Waba(n)dus on Jüri Gümnaasiumis korraldatav teatri-, muusika- ja kunstinädal. 2021. aasta aprillis toimub see juba kolmandat korda. Kultuurinädala raames jõuab publikuni noorte moeshow „Tohuvabohu“ (29. aprillil), lühifilmide konkurss „Pandeemia“ (27. aprillil), kooliteatri etendused ja veel muudki. Räägime asjast ühe peakorraldaja Meril Kiskoneniga ja projektijuhi abi Mimi Lauren Palutajaga, mis täpsemalt on plaanis, kuidas selline kultuurinädal üldse sündis ja kuidas on korraldada sellist sündmust olukorras, kui elu vabariigis on tugevalt reguleeritud igatsorti piirangutega.

Meril, millest see kõik alguse sai ja kuidas läheb sündmuse organiseerimisega?

Meril: Waba(n)dus sai alguse mõned aastad tagasi. Põhikooli üks lõpetamise tingimus on sooritada loovtöö, mida tavaliselt tehakse 8. klassis. Olin juba pikalt mõelnud, et tahaksin muuta noorte teadlikkust erinevate kunstivormide osas ja näidata, kui suur roll on erinevatel kunstivormidel ja kultuuril ühiskonnas. Kuulsin pidevalt oma eakaaslastelt, kuidas kunst on igav, teater mõttetu jne. Niisiis, et avardada noorte silmaringi, lõin koos oma pikaajalise lapsepõlvesõbrannaga kultuurprojekti, mida oma loovtöö raames teha. Kunst ja teater on osa meie ühiskonnast ja kultuurist olenemata sellest, kui lembesed me nende valdkondade osas ka ei oleks. Meil kõigil on õigus loomevabadusele ning meis kõigis on tükike kunsti, olgu selleks siis teater, muusika, kunst vms. Seda mõtet kannab ka projekti nimi Waba(n)dus – õigus loovusele ja loomisele. Saime esimesel aastal väga positiivset tagasisidet ning küsimusi, et kas üritus toimub järgmisel õppeaastal jälle. Loovtööst kasvas välja suur projekt, mis on Jüri Gümnaasiumile uueks traditsiooniks olnud juba 3 aastat. Eelmisel aastal kaasasime enda korraldusmeeskonda nooremad õpilased, et tekitada pealekasvu. Tänaseks on see arenenud välja kõige suuremahulisemaks valla koolide vaheliseks kunstiprojektiks. Meil on  välja kujunenud mitmed koostööd erinevate brändidega ning iga aastaga aina kasvame nii projektina kui ka meeskonnana.

Mimi: See aasta on pannud kõvasti proovile ja esitanud mitmeid väljakutseid, mõned neist on tingitud olukorrast maailmas, kuid oleme ilusti meeskonnaga hakkama saanud ja alla me ei anna, sest Waba(n)dus tuleb ikka – kasvõi veebi teel.

Meril ja Mimi: Areng algab sealt, kus mugavustsoon lõppeb!

Kultuurinädala jooksul saab näha ja kuulda nii etenduskunsti, lühifilme kui ka moeshow’d, milline sündmus on olnud kõige populaarsem ja miks?

Meril: Sellel aastal toimub moeshow veidi teistmoodi kui tavapäraselt. Moeshow ja lühifilmikonkurss ei kuulunud algselt kultuurinädala raamesse, aga otsustasime sel aastal selle enda peale võtta, et laiendada enda ampluaad. Ootame moeshow’l osalejatelt loovat ja teatraalset lähenemist ning tavapärase lavakõnni asemel enda väljamõeldud liikumist. Kõik sündmused on omamoodi populaarsed ning eraldi ühtegi neist välja tuua on keeruline. Igal ühel oma!

Waba(n)duse võlu seisnebki selles, et sündmus kestab terve nädala ning igaühel on võimalik panna ennast proovile endale meeldivaimas kunstivaldkonnas.

Lühifilmikonkurss „Pandeemia“ – kui palju filme konkursile laekus ja milliseid teemasid neis enim käsitletakse? Kas selline noorte seas ülipoppide videokeskkondade kasutamine, nagu Tik Tok, Instagram või muud taolised, on mõjutanud noorte videooskuste taset?

Meril: Hetkel filmid veel laekuvad, seega täpset arvu ei oska öelda. Ootame suurt osavõttu ning väljakutsetele avatud meelt!

Mimi: Sotsiaalmeediast on tõesti võimalik saada erinevaid õpetusi. Kindlasti on andnud need noortele rohkem julgust osaleda erinevatel konkurssidel ja üritustel. Tänavuse aasta teemaks valisime „Pandeemia“, kuna kõik on praeguse pandeemiaga kursis, siis soovime, et noored saaksid teada ka eelmistest pandeemiatest, mis on kunagi ammu olnud.  Ootame huviga, mis meie osalejad on suutnud välja mõelda ja kuidas nad oma loovuse ja teadmised sellesse lühifilmi kokku on pannud.

Kooliteater toob nädala jooksul lavale mitmel päeval etenduse, tundub päris korralik koormus. Kaua trupi näitlejad on koos harjutanud, kui suur näitetrupp on ning kes lavastab? Kas olete trupiga osalenud ka üle-Eestilistel kooliteatrite festivalidel või muudel taolistel sündmustel?

Meril: Kultuurinädala raames esitab Jüri kooliteater Vaba Valik enda lavastusi, kus olen ka ise liige. Trupp on koos olnud juba aastaid. Näitlejatrupp on kümneliikmeline ning lavastajaks on Ingrid Mikk. Oleme esinenud mitmetel üle-eestilistel kooliteatrite festivalidel, viimati õnnestus meil käia veebruaris Laulasmaal Teenifestil, kus saime ka auhinnatud. Hetkel ootavad ees Saaremaa miniteatrite päevad ja Harjumaa kooliteatrite festival, milleks hoogsalt valmistume. Kasutame võimalust kultuurinädalal näidata oma uut lavastust ning katsetada publikut.

Kehtivad piirangud vaadatakse ümber juba aprilli keskel, kui need peaksid samal määral jääma kehtima, siis kuidas saab kogu kultuurinädal toimuma?

Meril: Kui piirangud peaksid samal määral jätkuma, siis oleme otsustanud kultuurinädala viia läbi virtuaalselt. Lühifilmide konkurss ja moeshow „Tohuvabohu“ filmitakse ette ning luuakse ühtne visuaalne tervik sündmusest, mis hiljem kantakse üle Youtube’s. Mis puutub aga teatripäevadesse ja teistesse sündmustesse, mis kultuurinädala raames toimuvad, siis kõik oleneb piirangutest – kas koolis toimuvad üritused on klassi- või lennupõhised. Kui peaks juhtuma, et pole võimalik kõigil füüsiliselt kohal olla, siis vaadatakse ka teatripäeva lavastust Youtube´i vahendusel. Oleme valmis kõikideks stsenaariumideks, kuid oleme siiski väga optimistlikud!

Millised on Waba(n)duse tulevikuplaanid?

Mimi ja Meril: Waba(n)duse tulevikuplaan on üritust järjest põnevamaks teha ehk lisada juurde uusi põnevaid loovusega seotud tegevusi ning muidugi ka seda nooremale generatsioonile edasi kanda. Eesmärk on, et see jääks kooli ägedaks traditsiooniks.

Meril: Tänasel päeval on Waba(n)dus väga suurejooneline projekt ning  kannab väga olulist mõtet ühiskonnas ja on noore inimese silmaringi laiendav. Mul on nii hea meel, et see on kasvanud nii suureks, kuid sellega me kohe kindlasti ei piirdu, ikka täiskäik edasi!

Hoia ennast kursis Waba(n)duse raames toimuva osas kõige värskema infoga FB lehel: https://www.facebook.com/Wabandus-103131981604497 ja instagrammis:@wabandusjg 

Kohtumiseni Waba(n)dusel!