Vaskjala suvesangar Simon

 

Vaskjala Loomeresidentuuri esimene suve-sangar on britt Simon Whetham. Ta on üks nendest inimestest, kellega kohtudes saad kohe aru, et tegu on hästi mõnusa tüübiga ja kui keelebarjäär pole ületamatu, saab temaga väga kergesti jutule. Veel on ta üks sedasorti inimene, kelle väljanägemises puuduvad igasugused vihjed tema vanuse kohta. Meie umbes tunni pikkuse vestluse jooksul, kui kuulasin Simonit vaimustunult rääkimas oma erinevatest projektidest, mõtlesin pool aega sellele, et kui vana ta siis on, et ta on jõudnud nii palju teha ja näha. Miskipärast ei tahtnud ma temalt seda küsida ja suur oli minu üllatus, kui kodus Simoni kodulehel tuhnides leidsin tema sünniaasta kohapeal seismas numbri 1970.

Simon õppis ülikoolis disaini ja pärast lõpetamist avastas enda jaoks modelleerimise ja mudelite valmistamise. See töö oli loov ja põnev, sest tööd, mida telliti olid täiesti seinast seina – mõnikord tuli ehitada võtteplats multifilmi Tegus Timmu filmimiseks ja teinekord hoopis inimese suurune Stabilo marker-pliiats. Ühel hetkel otsustas aga Simon võtta niiöelda “vaba aasta” – reisida ringi, külastada erinevaid kunstnikke ja leida ka iseendale veidi teistsugust rakendust. Juhtus aga nii, et juba seda “vaba aastat” planeerides sai Simon palju kutseid residentuuridesse ja kunstnike projektidesse osalema ja sealt hakkas see lumepall veerema nii, et pärast oma “vaba aastat” pole Simon enam klassikalises mõttes palgatööd teinudki.

Simon tegeleb oma loomingus peamiselt helidega. Ei, mitte muusikaga, vaid heliga. Heli kui nähtuse, kui füüsikalise terminiga. Ta loob, salvestab ja taasesitab neid, ehitab heli-tekitavaid installatsioone ja isegi maalib helivõngete abil. Simoni ettevõtmiste ampluaa on tõepoolest lai – tal on üle 10 aasta jagu kogemust performance’ite tegemisel maailma eri paigus, 12 aastat soolo- ja koostöönäitusi kodumaal Suurbritannias, mõistagi mujal Euroopas, aga ka USA-s, Tšiilis, Kolumbias, Lõuna-Koreas jne, samuti pikk nimekiri erinevatest soolo- ja koostööprojektidest ning töötubadest ja plaadistatud ning väljaantud helimaterjalidest.

Niisugune ongi Simoni elu. Ta on pidevalt liikvel, sõbrad ja koostööpartnerid erinevates maailma paikades juba uusi kohtumisi ootamas. Simon ei võta seda kõike iseenesest mõistetavalt. Ta on väga õnnelik ja ütleb, et tal on elus kõvasti vedanud, et ta endale sellist elu lubada saab. Mida aeg edasi, seda tugevamaks muutub teiste kunstnike ja kontaktisikute võrgustik tema ümber ja nii ongi tal koguaeg juba uued projektid n.ö soolas ja pole õieti aegagi end klassikalise “külmetava kunstnikuna” tunda.

Eestigagi seob Simonit juba 10 aasta pikkune ajalugu. Aastal 2008 oli ta üks kaheksast kunstirühmitus Non Grata poolt siia kutsutud kunstnikust, kes osalesid projektis Co-LAB´08. Järgmisel aastal oli ta residendiks kultuuritehases Polümeer ja külastas ka Moostes asuvat loomeresidentuuri MoKS. Nii kasvas ka tema siinne tutvusringkond ja erinevad tegemised on teda aastate jooksul ikka jälle tagasi Eestisse toonud.

Siin Vaskjalas on Simon ikka omas elemendis ja tegeleb heliga. Tema rõõmuks oli meie kuuri all üks sobiva idee-ootel mängimiskõlbmatu pianiino. Nüüd möllabki Simon koos Loomeresidentuuri peremehe Janno Bergmanniga klaveri-projekti kallal. Simoni eesmärk on klaver loodusjõudude ehk siis tuule ja päikese abil helisid tegema panna. Seda, kas ja kuidas tal see õnnestub, saame näha Vaskjalas avatud uste päeval 7.juulil kavas klaveri-installatsiooni avamine kell 16.00 ning kell 17.30 Simon Whetham'i heliperformance.

Simoni eelmistest ja tulevastest tegemistest annab sisuka ülevaate tema koduleht: www.simonwhetham.co.uk