Jüri Klunkeri kunstiline juht: „See on meie pidu – teeme seda kõik koos ja naudime kõik koos!“

Jüri Klunker XXIX tuleb 1. juunil Jüri spordihoone staadionil. Uurime selleaastase peo kunstilise juhi RAGNE RÜÜTELMAA käest, kuidas ettevalmistused lähevad.

Järsku avad lugejale veidi oma tausta? Minu jaoks oled Sa segakoori Heliand dirigent ja „Kaks teist hetke“ (sündmus, mida väga ootan igal aastal) kunstiline juht, aga kes Sa inimesena oled?

Olen elukutselt koorijuht ja tänaseks tegutsenud sellel alal pea viis aastat. Kõrvalt olen sama kaua olnud ka koorilaulja ning hobikorras tegelenud muusika kirjutamisega. Muusika kirjutamises paelub mind väga helidisaini kasutamine koorimuusikas. Selle ajendil sündis ka iga-aastane Rae Kultuurikeskuse kevadkontsert „Kaks teist hetke“, kus esitame noorte tegevmuusikute uut heliloomingut. See on mulle tohutult südamelähedane projekt, kus saavad kokku kõik minu sõbrad ja koorid. Katsetame koos piire ning toome lavale uusi mõtteid. Need on olnud meile kõigile väga arendavad kolm aastat ning vaatame suuretänuga ikka Sinu poole, Toomas, kes Sa meid selles toetad. Olen olemuselt meeskonnamängija, hindan väga koostegemise rõõmu ja naudin alati hetki, mil inimesed on õnnelikud ning uhked oma tegemiste üle. Loodan ise dirigendi ja kaasmuusikuna sütitada teisi koos tegema ja samas võtma seda mõnuga.

Aega jääb ka hobideks. Et muusikas ikka värske püsida, tuleb osata vahepeal sealt ka välja astuda. Olen leidnud selle jaoks kaks asja. Kuna olen Hiiumaalt pärit, siis pead tuulutab ikka loodus. Maalesõit ja kõva saun, see karastab hinge korralikult. Teiseks värskendab vaimu sport, MMA ehk vabavõitlus, kus saan end mõnusalt tühjaks rahmeldada. Ja nagu noor inimene ikka – naudin sõpradega koosolemist, seltskonda, kunsti ja loomulikult head huumorit! Nalja peab saama, ilma selleta on kõik liiga hall!

Selle aasta teema on „MINU INIMESED“. Miks selline teema?

Sel aastal olen pidevalt avastanud end olukordadest, kus mõtlen, et üksi ei tee ikka mitte midagi ära. Meeskonnatöö ja üksteise täiendamine viib alati sihile. Seda tunnen ka Klunkeri puhul. Klunker on meie pidu: teeme seda kõik koos ja naudime kõik koos. Muusikud, lauljad, tantsijad – kõik me oleme üksteisele minu inimesed! Teeme iganädalaselt midagi, mida koos naudime ja loodame, et seda naudib ka publik. Teisalt arvan, et inimesi peaks võtma sellisena nagu nad on, nende tugevuste ja nõrkustega. Iga inimene õpetab meile midagi, kui viitsida piisavalt süveneda. Minu inimesed õpetavad mind ning peegeldavad mind ennast.

Kuidas meil kogu sündmuse korraldamine on Sinu arvates sujunud?

Mul on väga palju abilisi ning kõik on töös ja sujub! Kui alguses kõhklesin, et kuidas küll sellist mahtu üksi teha, sain üsna ruttu aru, et väga paljud löövad käed külge. Olen tänulik, et igast liigist on olnud keegi aktiivne, kes võtab kasvõi väikse detaili enda kanda. Kordagi ei ole jäänud minu küsimused vastuseta ja see on äärmiselt oluline. Suur tugi korraldamisel oled olnud Sina, Toomas, ja Rae Kultuurikeskus. Samuti on minu abilisteks koorijuht ja Klunkeri klaverisaatja Eleri-Kristel Kuimet ning rahvatantsuõpetaja Linda Pihu. Kuid olgem ausad, peamise töö teevad ära kollektiivide juhid ja tantsijad-lauljad-muusikud ise!

Tean, et Sul on praegu natuke keerulised ajad, aga mõni lõbus vahejuhtum Jüri Klunkeri korraldamiselt?

Igast keerulisest hetkest peab leidma midagi toredat. Kuna olen veetnud viimased neli kuud haiglas, siis on toimunud kõik koosolekud Zoomi teel. Ühel koosolekul rääkisin tohutu entusiasmiga, et mida ja kuidas teha, olin ise väga vaimustuses ja muudkui patrasin, samas vaikselt imestasin, et kuidas teistel nii ükskõik on ja miks keegi midagi ei arva. Lõpuks viskasin õhku küsimuse, millele keegi ei vastanud. Selgus, et olin 5 minutit omaette rääkinud, sest ühendus oli ammu katkenud.

Mis on Sinu jaoks rahvakultuuri tähendus ja olemus?

Hoida elus ja kanda edasi rahvakultuuri on suur vastutus ja samas tohutult vajalik. Mulle kõige lähem on koorilaul ja kui räägitakse, et paarikümne aasta pärast ei ole meil piisavalt koorijuhte, kes suudaks koore ette valmistada laulupeoks, siis sellega tuleb nüüd ja kohe tegeleda. Näiteks innustada ja toetada noori tulema koorijuhi õppesse. Laulu- ja tantsupeo traditsioon on meie rahva alustala, mis meid koos hoiab ja teeb tugevamaks. Mina teen küll kõik selleks, et koorilaul ei hääbuks. Rahvakultuur hoiab ju elus eestlust, meie riiki. Samuti ühendab inimesi, nagu Klunker ühendab Rae valla inimesi, tuues esile need – minu inimesed – kes hoiavad ja täiendavad põlvest põlve edasi kandunud rahvakultuuri.

 

Fotol Jüri Klunkeri kunstiline juht Ragne Rüütelmaa. Foto: Ott Kattel