Itaalia ilmutused Vaskjalas

 

Laupäeval, 9.juunil on Vaskjala Loomeresidentuuris taas Avatud Uksed. Lisaks siinse keskkonna ja võimalustega tutvumisele, saavad huvilised osa ka itaallannadest kunstnike spetsiaalselt Vaskjala jaoks valminud installatsiooni avamisest. Avatud uste päev algabki kunstiteose avamisega kell 15.30.

Palun saage tuttavaks meie residentidega - Federica Cogliandro ja Giulia Costanza Lanza.

 

Rääkige natuke oma seosest Eestiga, ma saan aru, et teie jaoks ei ole Vaskjala Loomeresidentuur sugugi esimene kokkupuude Eestiga.

Federica (30): Mina tulin Eestisse Kunstiakadeemiasse Erasmuse projekti raames 2015. aastal ning otsustasin siis siia jääda ja alustada oma magistriõpinguid ehte- ja sepakunsti osakonnas.

Giulia (30): Mina tulin Tallinnasse 2017. aasta septembris tänu Federicale, kes rääkis mulle tema ülikooli osakonnas avanevast residentuuri programmist. Olin just oma elus sellises kohas, kus vajasin stabiilsust, aega ja ruumi, et oma loominguga tegeleda, uute inimeste kohtuda ja olla samal ajal oma parima sõbra lähedal.

Kas ma saan õigesti aru, et teie tutvus ei saanud sugugi alguse siin Eestis, vaid hoopis varem?

Federica: Tõsi, me kohtusime 10 aastat tagasi Rooma Kaunite Kunstide Akadeemias. Me pole sugugi ainult kolleegid, vaid sõbrad.

Giulia: Jah, me oleme parimad sõbrad. Oleme alati tahtnud teha loomingulist koostööd ja kui nägime Vaskjala Loomeresidentuuri avatud kutset, leidsime kohe, et see oleks hea võimalus ühendada meie kunstilised uurimused ja luua midagi, mis oleks meie mõlema looming. Selline koostöö on muidugi ka alati suur väljakutse, kuid me tahtsimegi proovida, kuidas see meile sobib.

(Tuleb mainida üht huvitavat fakti – need kaks noort naist on peaaegu päevapealt ühe vanused – nende sünnipäevad on kõrvuti päevadel, 1. ja 2. jaanuaril. Ehk sellest ka omavaheline tugev side? –toim.)

Kirjeldage veidi oma loomingut. Milliseid kunstivorme te viljelete ja millised on olnud teie lemmikprojektid siiani?

Federica: Tulen niiöelda kaunite kunstide taustsüsteemist ehk olen palju tegelenud joonistamise ja graafilise kunstiga. Eestis õppides sain aga võimaluse eksperimenteerida metalliga ning püüda siduda oma varasemaid kogemusi selle matejali töötlemise eripäradega. See on tegelikult väga keeruline, aga nii põnev!

Mulle meeldib pusida ja võidelda materjali tavapärase loogikaga. Tihti mu mõtted ei teostu nii nagu tahaksin, aga siis vahel jälle teostuvad ja tunnen, et see “mässamine” on seda väärt.

Hiljuti läbisin sepistamiskursuse, mille käigus õppisin ise endale tööriistu valmistama. See oli mulle minu uurimustöö seisukohalt ülioluline, sest andis mulle metalliga töötamisel hoopis uusi nippe ja aitas mul veelkord teadvustada, kuivõrd oluline on see, et sa oma tööriistad endale ise looksid. See on praegu minu jaoks kõige olulisem teema ja tõdemus, millega ma kindlasti edasi tegelen.

Giulia: Minu alaks on joonistamine ja installatsioonid. Mind on alati köitnud kangas ja tikandid ja nii ma eksperimenteeringi alati väga erinevate materjalide ja tekstuuridega. Viimase nelja aasta jooksul olen elanud kolmes erinevas riigis, mis on olnud väga põnev, kuid samal ajal ka raske.

Eestis Kunstiakadeemias ehtekunsti osakonnas residendiks olemine aitas mind tohutult palju. Keskkond minu ümber oli nii tore ja loominguline ning  need inimesed, kellega ma siin koos olin – ma ei unusta neid mitte kunagi.  Aastate jooksul olen teinud palju projekte, mis on väga südamelähedased, kuid tänavu jaanuaris toimus minu esimene isikunäitus EKA galeriis ja mina ise tõlgendan seda kui algust. See oli minu jaoks väga väga oluline.

Kuidas te oma Vaskjala Loomeresidentuuris peatumisega seni rahul olete ja missugune on teie residentuuri vältel valmiv kunstiteos?

Federica ja Giulia: Vaskjalas on nii rahulik ja see annab töötamiseks väga hea tunde ja atmosfääri. Meie koostööna sünnib spetsiaalselt Vaskjala jaoks üks aeda paigaldatav installatsioon. Meile omaselt mängime me tekstuuriga, kasutades erinevat metall-võrku ja orgaanilisi ning geomeetrilisi kujutisi. Meid inspireerib naturaalne ja looduslik, püüame metalli sulandada Vaskjala imelise looduskeskkonnaga.

 

Sandra Suurkask