Selgusid Rae valla kaunid kodud

Juulikuus selgitati heakorrakonkursi „Kaunis Kodu 2022“ võitjad. Ringsõidul tutvuti väga ilusate ja omapäraste aedadega. Kategoorias individuaalelamud läks võit sellel aastal Patika külla, kus perekond Sokolov on väga oskuslikult ühendanud ilu- ja tarbeaia üheks tervikuks. Aeda hinnanud komisjonile jäid silma kujunduslikud detailid ning juba aeda sisenedes oli näha, et perekond veedab seal palju aega ning aed on loodud hoole ja armastusega.

Lasnamäelt Patikale

Perekond Sokolov on Patikal elanud alates 2011. aasta kevadest. Lasnamäel elades tekkis soov suvila järele ning esmalt asuti seda otsima Muuga piirkonda. Kui aga tütar soovitas osta hoopis maja, sest siis on justkui olemas nii korter kui ka suvila, laiendati otsingut. Kuigi maja oli juba välja valitud Haljalas, siis kuulutus müügis olevast majast Patikal jäi hinge ning asutigi Rae valda elama.

Maja ümber asuv suur aed ei sarnanenud aga kuidagi tänavu võidu toonud aiale. „Siin oli lihtsalt kõrge takjaväli, kaugemal mõni üksik puu. Hakkasime järjest toimetama. Esmalt istutasime mõned sirelid ja viljapuud. Pinnas on siin väga kivine, kaevamine päris keeruline, mulda oleme taimedele palju juurde toonud. Algne soov oli istutada puid või põõsaid aia nurkadesse, et varjata vaadet tänavale, siis tekkis perenaisel soov kasvuhoone järele, et oleks tomat-kurk endal kohe võtta. Nii on aed järjest kujunenud,“ räägib perenaine Jevgenia.

Taimedega rääkida jõuab alati

Aeda sisenedes on näha, et aia kujundamisse ja selle hooldamisse on pandud väga palju aega ja armastust. Perenaisele meeldib väga aias töötada ja töötunde on omajagu kogunenud mõlemal. Kui alati ei jaksa tööd teha, siis aias jalutada ja taimedega rääkida jõuab ikka. Nüüd on kätte jõudnud ka aeg, kus saab tehtud tööd nautida, aga ka teha uusi plaane – kas on vaja midagi ümber istutada või mõnele uuele taimele koht leida, sest taimede erinevaid sorte on mitukümmend. On erinevaid okaspuid, ilupõõsaid, viljapuid, püsikuid, roose, suvelilli ning lisaks köögiviljad.

Läbimõeldud detailid

Perekond Sokolovi aias torkavad silma läbimõeldud detailid. Näiteks ei ole lipumast mitte lihtsalt maapinna sisse lükatud, vaid selle ümber on laevakujuline põõsas. „Oleme mõlemad olnud pikalt seotud merel töötamisega. Kui lipumast aeda püsti sai, siis tundus see väga üksik, lihtsalt lilled ümber istutada tundus ka liiga igav. Peremehel olid varasemast olemas merest leitud vana ankur ja raske kett ning nii tekkiski idee teha põõsastest paat,“ avab Jevgenia ühe silmajäänud detaili loo. Merele viitavaid detaile on aias veelgi. Ehituspoest leiti kapteni kuju, mis istub nüüd suure kivi taga ning väiksematest kividest on tehtud justkui merelained kaldal. Tasakaaluks merele lisandus maja ette väike idamaine naisekuju ning aia kõrval valvab koerake.

Kommentaar: Eva Jaanson (Patika külavanem)

Ümbruskonna elanikud olid juba mitu aastat pakkunud perekond Sokolovide aeda Kaunis Kodu konkursile esitamiseks. Igor ja Jevgenia on aga väga tagasihoidlikud inimesed ja ei soovinud tähelepanu. Õnneks sel suvel avasid nad oma koduaia uksed. Ja meie suureks rõõmuks väga edukalt! Kuigi meie piirkonnas on kujunemas mitmeid silmapaistvaid aedasid, siis Sokolovide oma on silma jäänud just küpse ja korrastatud kauni aiana ning nad on seal kõik ise teinud. Nad on korrastanud ning haljastanud ka teisel pool teed oleva roheriba, mis muudab tänavalõigu palju kaunimaks. Lisaks rõõmustab talvel perekonna kodust möödujaid värava kõrval suur rõõmsa näoga lumest kass.

Auhinnalised kodud

II koht individuaalelamu kategoorias kuulub perekond Kimsto kodule Uuesalu külas. 2000ndate aastate alguses rajatud aed on tänaseks muutunud tõeliseks silmailuks. Aiakujunduses on valitud erinevad taimeliigid, nii kodumaised kui ka eksootilisemad. Aeda iseloomustab pehme ja särav muruvaip, millele lisavad ilu värvilised õied ja pisike veesilm.

III koht kuulub perekond Eevard’i kodule Järvekülas. Aia kujundamisel on kasutatud põnevaid haljastuslahendusi ning aia erinevad funktsioonid sulanduvad oskuslikult kokku.

Ettevõtete ja asutuste kategoorias pälvis esikoha Kindluse Kool. Õppeasutuse territooriumile on loodud erinevad mängualasid ja tegevusalasid, mis on põimunud liigirikka haljastusega.

Rae vallavalitsuse poolt välja antud eriauhinnad:

Perekond Roosile kuuluvale ridaelamule Jüri alevikus omapärase ja liigirikka aialahendusega väikeaia loomise eest.
Kautjala-Patika Külaseltsile parima mänguväljaku loomise eest.
Lilleoru MTÜ-le parima rekreatsiooniala loomise eest.
Tõsteti esile Hirdasauna OÜ poolt loodud arendusala Lagedi alevikus Kangilaski 1, 3 ja 5 arendusala haljasala korrastamise ning elukeskkonda ja maastikku sobiva arendusala loomise eest.
Tõsteti esile Hansaviimistlus OÜ kontorihoonet Jüri alevikus Metsa tänav 3 eeskujuliku, läbimõeldud ning avalikku ruumi panustava haljastuse loomise eest.

Rae valla kauneid kodusid tänatakse valla sünnipäeval novembris.

Pildil 1: Kaunis Kodu 2022 individuaalelamu kategooria võitja perekond Sokolov kodu
Pildil 2: II koht perekond Kimsto kodu
Pildil 3: III koht perekond Eevard kodu
Pildil 4: Ettevõtete ja asutuste kategooria esikoht Kindluse Kool