Rae valla külaliigutajate retk Ahvenamaale

22. septembri õhtul kogunesid Rae valla külaliikumises kaasalööjad sadamasse, et võtta laevaga M/S Gabriella ette kaua oodatud sügisene kogemusreis Ahvenamaale Sköderfestile.

Kiireks ja põnevaks läks juba laevale jõudes. Kui kõik olid oma kajutid leidnud, ootas meid laeva kõrgeima teki väliterrassil RVAKS-i juhatus väikese üllatusega, saime omavahel tervitatud ja Tallinnale lehvitatud. Hetk hiljem ühines ka Limu külavanem ja seltsi liige Ants, kes on töötanud meid mereretkele viinud laeval juba üheksa aastat ning kes tegi seltskonnale suurepärase ringkäigu laevas ja tutvustas ka ruume, kuhu tavareisijad kunagi ei pääse.

Hommikul, peale suurepärast hommikusööki tervitas meid Ahvenamaa pealinn Marienhamn ehk tuhande pärna linn, mis on oma nime saanud tsaar Aleksander III abikaasa Maria järgi. Poole kümne paiku istusime ekskursioonibussi ja ligi 6-tunnine ringreis võis alata. Meie tore giid Jaanika rääkis lugusid ahvenamaalastest ja nende ajaloost. Saime teada, et Ahvenamaa on Soomele kuuluv saar ja täielikult rootsikeelne, kultuuri on aastatuhandete jooksul mõjutanud Soome, Venemaa ja Rootsi riik. Neil on oma seadusloome, kodakondsus – mida väljastpoolt saart on peaaegu võimatu taotleda, ja postmargid. Ka auto numbrimärk erineb Soome omast. Niisiis, Soome ja Rootsi hübriid. Ahvenamaa saarestiku enam kui 6700 saarel elab kokku umbes 28 000 ahvenamaalast.

Sügis on Ahvenamaal kauneim aeg. Bussiaknast ja sõidupausidel imetlesime hurmavaid Ahvenamaa vaateid – reljeefne maastik, võrratu loodus, järved, iidsed lossimüürid, kindluste varemed ja tagasihoidlikud väikesed kirikud. 

Igal aastal tähistatakse Ahvenamaal septembri keskel traditsiooniliselt Sköderfesti ehk lõikuspidu. See on kohalik kõrghetk, sealse toidukultuuri ning traditsioonide tutvustamise aeg. Saime sellest osa meiegi. Pika traditsiooniga üritusel külastasime kohalikke talusid ja väiketootjaid. Kõik huvilised said maitsta ja osta Ahvenamaa hõrgutisi otse tootjatelt – moosid, mesi, marmelaadid, limonaadid, õlled, šokolaadid, leivad, saiad ja palju muud maitsvat. Müügil oli kohalik omanäoline käsitöö. Lisaks pakkusid uudistamist põllumajandusmasinate ja vanade autode näitused. Taludes oli mõeldud ka pisemate külastajate peale. Meie laatadelt nii tuttav ponisõit oli populaarne ka seal. Tripstraps-trulli mängiti hobuseraudadega, puidust härjale visati kaela lassonöör, kaubaaluse laudadest kokku klopsitud hobustega sai ratsutamise tunnetuse kindlalt kätte. Heinapakkidel ronimine pakkus palju lõbu.

Pika ja huvitava päeva lõpus uuesti laeval ja koduteel, kulus suurem osa ajast õhtusöögilauas muljete ja uute ideede vahetamisele. Nii mitmedki külavanemad said häid ja lihtsasti teostavaid nippe, millega oma külades sündmusi rikastada. Juba oleme näinud, kui hõlbus valmistada ja ilus vaadata on kanarbikupärga. Aitäh kõigile korraldajatele ja osalejatele!

Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Seltsi liikmete ja toetajate sõidu finantseerisid sõitjad ise koos Gerli Lehe poolse rahalise toetusega.

Pildil: Rae valla külaliikumise kaasalööjad Ahvenamaal.