Rae valla kaunid kodud 2023

Juunikuu lõpus selgitati Rae valla heakorrakonkursi „Kaunis Kodu 2023“ võitjad.

Individuaalelamute kategoorias pälvis esikoha perekond Kikkasele kuuluv elamu Jüri alevikus. Žürii hinnangul on aeda kujundatud nii, et erinevad aiafunktsioonid sulanduvad oskuslikult kokku. Aia kujundamisel on kasutatud mitmeid põnevaid haljastuslahendusi ja dekoratsioone. Lisaväärtust andsid aiale olemasoleva kõrghaljastuse alla rajatud lillepeenrad.

Perekond Kikkas on Jüri alevikus asuvas majas elanud tänaseks 17 aastat. Peremees Andres on põline jürikas ja perenaine Kristina on Jüris elanud 31 aastat. Kaunist aeda on loonud nad üheskoos.

Milline nägi hoov välja 17 aastat tagasi?

„Meie maja asemel oli algul tihe lepavõsa, palju suuri kive ning puid, mis ei tekitanud algul kuidagi kodust tunnet. Abikaasa koos minu isaga nägid mitmeid kuid vaeva, mille käigus eemaldati ebavajalik ning pinnast tasandati ja lõpuks võttis ilmet meie tulevase kodu pind,“ räägib Kristina kuidas majaehitus algas.

Teie suurt ja ilusat aeda vaadates jääb mulje, et suurema osa vabast ajast veedate aias?

Kuna olen koduperenaine, siis aega aiaga nokitsemiseks jätkub piisavalt. Suvekuudel veedan hommikust õhtuni aega aias ja leian alati, mida siin ära saaks teha. Samuti veedab abikaasa kõik oma vaba aja aiaga tegeledes. Tal on „kuldsed käed’’ ning koos mõtleme ikka ja jälle uusi ideid välja, mida kodu juures paremaks muuta. Lisaks on meil väga vedanud oma pere ja sõpradega, kes panevad alati käe külge, sest koos jõuab alati rohkem.

Kust tulevad aiakujunduse ideed?

Ideed tulevad meil oma peast, samuti on tütar oma mõtteid meiega jaganud ning kõik meie ideed, mis pähe löövad, teostame ka ära.

Kas aia kujundamisel valitseb alati üksmeel võib tuleb ette ka vaidlusi?

Oleme olnud üksmeelel, vaidlusi ette ei ole tulnud.

Kuum suvi on paljud aiad liigivaesemaks teinud. Kas olete plaaninud muuta aeda ilmastikuoludest vähem sõltuvaks?

Pinnas on meil siin suhteliselt niiske, ning seetõttu suuri muudatusi ilmastikuoludest tegema ei pea. Alati kui sajab, kogume vihmavett ning kui on kuivad ilmad, siis niisutame taimi ja muru lisaks vihmutiga.

Auhinnalised kodud

II koht kuulub perekond Alase elamule Uuesalu külas. Aed paistis silma sellega, et praktilised aiafunktsioonid on oskuslikult põimitud nii, et taimede ilu oleks nauditav erinevatel aastaaegadel. Lisaks oli tänavapoolsele aianurgale rajatud vähest hooldust vajav mitmekesine lilleaas. 

III koht kuulub perekond Kadastiku aiale Rae külas. Aed on kujundatud erinevateks tsoonideks: liigirikkalt kujundatud iluaed, praktiline tarbeaed ning vaba aja veetmise osa. 

Ettevõtete, asutuste kategoorias saavutas I koha Rae Golf OÜ-le kuuluv golfikeskus Suuresta külas, kus on suuremahuliselt tegeletud maastikukujundamisega, samal ajal jälgides, et loodav oleks sobilik ka ümbritsevasse keskkonda. Alates 2018. aastast on Rae Golf loonud mängijatele ja restorani külastajatele nautimiseks silmailu golfiväljaku maastikul ja klubihoone ümbruses. Selleks, et kunagist soist põllumaad visuaalselt ilusamaks saada, on kujundatud kurve ja kumerusi, millele on külvatud põllulillede seemneid ning istutatud 400 remmelgat. Ilu ja praktilisust lisavad juurde radade vahelised üleminekuteed ning puitsillad.

Kortermajade kategoorias saavutas I koha Jaama tn 3 korteriühistu Lagedi alevikus. Korteriühistu esitas konkursile arendaja Everaus Capital OÜ. Korteriühistu ühiskasutatavad alad on hooldatud ja piiritletud erivärviliste lillekaunistustega.

Eriauhinnad

· Perekond Kaarele kuuluvale elamule Patika külas liigirikka aia loomise eest.

· Itaaliapitsa OÜ-le Jüri alevikus Veetorni tn 5 asuvasse tööstuspiirkonda õierohke avalikku ruumi panustava haljastuse loomise  eest.

Võitjatele antakse auhinnad üle novembrikuus valla aastapäeva pidulikul tähistamisel.

Pildil 1: Perekond Kikkase aed Jüri alevikus
Pildil 2: Perekond Alase aed Uuesalu külas
Pildil 3: Perekond Kadastiku aed Rae külas
Pildil 4: Rae Golf
Pildil 5: Jaama tn 3 kortermaja hoov Lagedi alevikus
Pildil 6: Itaaliapitsa hoov
Pildil 7: Perekond Kaare aed Patika külas