Rae vald on jätkuvalt populaarne elamiskoht

Kasvav elanikkond tähendab suuremat maksulaekumist, aga ka kohustust luua lasteaia- ja koolikohti. Järgmine aasta võib tulla valla jaoks märgiline, sest esmakordselt võetakse meie maksurahast osa, et toetada ülejäänud Eesti omavalitsusi. Neid linnu ja valdu, kust elanikud on meile kolinud. Tänase teadmise juures meie maksutulu siiski kasvab, vaatamata sellele, et osa teistele ära anname. Vaatame tagasi kohe lõppevale aastale.

2023. aastast jäävad kõigepealt meelde hariduse teemad. Kevadel lõpetas Rae valla koolides IX klassi 328 õpilast, kuid esimesse klassi läks 452 õpilast, kasv 124 võrra. Jüri Gümnaasiumis alustas 2023. aasta sügisel viimane lend, 91 noort. Juba järgmisest aastast on Rae valla üheksandikel valikus kõik Eesti gümnaasiumid, sh Rae riigigümnaasium. Uus koolihoone on praktiliselt valmis, valla raha eest sinna kõrvale ehitatud Tuule spordihoone samuti.

Juunis lõpetas Lagedi kooli üheksa aastat juhtinud Imbi Orav oma karjääri koolijuhina ja volikogul oli au teda tänada tänukirjaga.

Rae vald maksab jätkuvalt õpetajatele lisapalka. Traditsioonilised õpetajate hariduskonverents, suvekool ja vastuvõtt toimusid ka sel aastal ning pingutame, et ka edaspidi toimuks. Rae valla õpetajad on tublid ja saavad ära märgitud nii vallasiseselt kui ka üleriiklikult: Elve Mäekivi sai aasta klassijuhataja laureaadiks ning Kaija Seepter oli põhikooli aineõpetaja kolme nominendi seas. Aitäh, õpetajad!

Õpilased on meil samuti tublid. Sel aastal oli rekordarv medaliga lõpetajaid Jüri Gümnaasiumis, 6 kulda ja 9 hõbedat. Parimate õpilaste vastuvõtt toimus Peetri AutoHalles, mis sai tunnustatud kui Harjumaa aasta panustaja 2023. aastal.

Möödunud suvel toimus XIII noorte laulu- ja tantsupidu, kus Rae vallast osales 31 kollektiivi, kokku 662 osalist. Veel varem toimus meie oma laulu- ja tantsupidu ehk Jüri Klunker, kus sel aastal osales, st laulis või tantsis, ligemale 1000 esinejat ja pealtvaatajaid oli veel kolm korda rohkem.

Rae valla kultuurielu põhikorraldaja on Rae Kultuurikeskuse meeskond Toomas Aru eestvedamisel. Nad on meid rõõmustanud sel aastal pea 140 sündmusega. Näiteks Vaskjala ööfilmide festival, ühtelaulmine Lehmja tammikus, esimese advendi tähistamine Jüri kirikus, Tankerfest, Rae valla jaanipäev jne jne. Märkimisväärne on Rae Kunsti Platsi tegevus ja Vaskjala loomeresidentuur, kus toimub koostöö Eesti suuremate kõrgkoolidega, näiteks EKA installatsiooni- ja skulptuuriosakonnaga, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga, G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooliga. Juba teist aastat on Rae valla korraldatav jaanipidu Eesti suurim. Ilmselt on ka Indrek Raigi veetavad Rae valla mängud suurimad Eestis, nii osalejate arvu kui ka alade mitmekesisuse poolest. Suurepärane töö!

Märkimata ei saa jätta Rae Kammerkoori osalemist rahvusvahelisel koorifestivalil Voices for Peace – International Choir, kust naasti hõbediplomiga. Tublid koorilauljad ja dirigent.  

2023. aasta läheb Rae valla ajalukku Kindluse Koolis toimunud üle-eestilise omavalitsuspäevaga, teemaks „Andmepõhine juhtimine – kood eduka omavalitsuseni”. Kahe päeva jooksul püüdsid omavalitsuste, ülikoolide, riigiasutuste, ettevõtjate esindajad mainitud koodi leida. Omavalitsuspäeva deklaratsioon koos tegevuskavaga sai Riigikogule ja kahele ministrile üle antud ning loodame, et sellest tekib midagi. Et meie inimeste, vallavalitsuse liikmete ja töötajate ning volikogu liikmete panusest oli kasu. Meie uhket Kindluse Kooli nägi kogu Eesti ja omavalitsuspuu sai istutatud kooli juurde.

Sügisel toimunud omavalitsuste visioonikonverentsil esinenud Soome regionaalminister, endine Tampere (Tartu sõpruslinna) linnapea kõneles omavalitsuste pakutavatest teenustest ja nimetas neid kõiki ühe märksõnaga – heaoluteenused. Väga täpselt öeldud. Me ju püüame iga otsusega kasvatada inimeste heaolu. Võiksime iga nüansi puhul, mis muutusega kaasas käib, endalt küsida, kas see kasvatab heaolu? Tarbijana tunned kvaliteetse asja või teenuse ära siis, kui mõistad, et kõik toimib hästi, et kõik on tehtud kasutajaid silmas pidades.

Hoiame heaolu kasvatamise eesmärki meeles Rae Vallavolikogus, mis peab oma istungeid iga kuu kolmandal teisipäeval ning annab oma parima, et valimiste vahelisel ajal esindada valijate tahet.  Ülevaateid volikogu istungitel toimunu kohta on rohkem kui viis aastat saanud lugeda blogist aadressil www.toniskoiv.ee ning saab ka edaspidi.

Rae vallal on 2023. aastal läinud hästi, sest meie inimestel, maksumaksjatel läheb hästi. Loodame, et hoolimata rahutust maailmast ja kahanevast kindlustundest majanduses, läheb Rae valla inimestel hästi ka järgmisel aastal.

Pildil: Volikogu esimees Tõnis Kõiv Rae valla 157. aastapäeva tähistamisel. Foto Ott Kattel