Rae külad elavad!

Augusti alguses Kurna külas peetud Rae valla küladepäev andis veelkord kinnitust, et ka pealinna lähiümbruses on ehe külaelu võimalik. 19. küladepäeva moto „Küla elab, küla jääb...“ oli asjakohane. Ürituse peakorraldaja Kurna küla külavanem Aivar Aasamäe sõnul sai küladepäev Kurna mõisapargis täistabamuse!

Kohale tulnud rohkem kui 600 inimest nautisid erinevaid põnevaid murumänge, lapsed said isekeskis lustida ning üheskoos hangiti pääste- ja kaitsealaseid teadmisi. Esmakordselt võisteldi Kurna maalilistel tiikidel SUP-laudadel ja visati päästerõngast. Põnevust ja silmailu pakkusid pääste- ja otsingukoerad oma muljetavaldavate politseivormis saatjatega. Adrenaliini ja kasulikke teadmisi jagati nii liikluse, laskmise kui ka pommide kohta. Naiskodukaitsjate poolt valmistatud maitsev külasupp söödi lausa tilgatuks. Meeleoluka päeva lõpetas ansambli Horoskoop kontsert, kus koos Rae valla elanikega laulsid Gerli Padar, Marek Sadam ja Voldemar Kuslap.

Ettevalmistuseks kulus pool aastat

Aasamäe sõnul tuli eelmisel aastal võidetud esikoht ootamatult, kuid teenitult, sest Kurna elanikud on igal aastal küladepäevaks suure pühendumusega valmistunud.

„Võit tähendas seda, et Kurna küla korraldab taas Rae valla küladepäevad nelja-aastase vahega. Kui eelmine kord võõrustasime külalisi oma külaplatsil, siis seekord oli suurepärane võimalus pidada pidu Kurna iidses mõisapargis, mis tänu kogukonna aktiivile on korras ja hoitud,“ tunnustab Aasamäe. „Ettevalmistused algasid pool aastat varem, sest olid meil ju eelnevalt soojad kogemused olemas. Kõigepealt muusikud, lava, helitehnika, esinejad, siis toitlustajad, sponsorid, toetajad, võistlused, üllatused, reklaam, meediakajastus ja lõpuks läbirääkimised ilmajaamaga. Kogu kontseptsioon sai paika enam-vähem juunikuu alguseks ning eneselegi ootamatult võttis tänavune üritus juba väikese festivali mõõtmed. Peo avas küla- ja alevike vanemate ühendkoor, millele andis hoogu tantsuansambli „Sõprus“ nauditav lavatants.“

Ühtlasi Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Seltsi (RVAKS) juhatuse esimehe ülesandeid täitev Aasamäe teeb suure kummarduse küladele, kes alati on oma meeskonna ja toetajatega kohal, kellele läheb korda kogukonnaga koos veedetud päev, kellel on tahtmist võtta aega ning pidutseda koos Rae valla külade ja alevikega.

Auhindadega tuli peasponsorina appi Kurnas oma uksed avanud IKEA, maiustuste eest kandis hoolt Kalev, kelle tammeallee ilmestab eelmisest sügisest Kurna mõisaparki. Kolme esimest võõrustab pruulikoda Tanker ekskursiooni ja degustatsiooniga. Üritust toetasid veel Pakendikeskus ja Baltic Agro. Üllatust pakkus Jätsiabi. Võistlused korraldas Hasan Steinberg Murumängudest ja veepealseid tegevusi  juhtis Karin Jagant. Üritus sai rahastatud RVAKS-i ja kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest.

„Kiitust jagub kogu külale, kellega sai antud viimane lihv ja peenhäälestus pargile kolme talgupäevaga. Kadri Kruusi eestvedamisel puhastasime tiigi ja pesime sillad, Marko Mooser ehitas valge ujuvpurde ning lauluväljak sai külameeste poolt inglise muruks niidetud. Kui otsite head toitlustajat, siis leidke üles Tuli Catering ning head veini pakub Cava, mõlemad asuvad Rae vallas,“ soovitab Aasamäe. „Tänan südamest oma perekonda ja kogukonda, kellega võib mägesid liigutada ja ookeane ületada.“

Esikoht Suursoole

Küladepäeva võitjaks krooniti kõik 19 aastat igasuvisest koosviibimisest osa võtnud Suursoo küla. Külavanem Fredy Lehe ütleb, et just traditsioonid on need, mis inimesi liidavad ning võidu tagas hea meeskonnatöö ja ühtehoidev kogukond.

„Kurna rahvas oli kokku pannud väga hea ja sisuka programmi, Suursoo külarahval jätkub vaid kiidusõnu. Päev oli täis toredaid tegevusi ja emotsioone nii suurtele kui ka väikestele. Samuti on Kurna park väärikas ja kena koht küladepäeva pidamiseks,“ kinnitab Lehe.

Tema sõnul pakub küladepäev head võimalust pere ja lähikondlastega koos toredalt aega veeta. Rae valla külad on tema hinnangul kokkuhoidvad – keerulised ajad liidavad inimesi, panevad koos tegutsema ja koosolemisest rõõmu tundma. Küladepäev on olnud Suursoo rahvale läbi aastate kogukonna suursündmus rohke osavõtuga. 2005. aastal saavutati esmakordselt võit ja aasta hiljem oli Suursoo võõrustaja rollis, mida meenutatakse hea sõnaga tänaseni. Oleme rõõmsad, et just 20. Rae valla küladepäev saab toimuma Suursoos.

Oma küla kohta lisab Lehe: „Tehes asju veidi teistmoodi ja omanäoliselt, anname kogukonnale tunde, et oleme erilised, meil on midagi, mida mujal ei ole. Need on meie inimeste tunded, emotsioonid, traditsioonid ja ühiselt läbi elatud hetked, mis muudavad kogukonna tugevamaks ning jätkusuutlikumaks. Väärtustame seda, mis meil Suursoo külas on ja seetõttu me ei lase end lähedal asuvatel suurlinnatuledel meelitada.”

Kommentaar

Vaidasoo külavanem Kristi Saluste:

Tänavune küladepäev oli väga hästi korraldatud, tegevust jagus igas vanuses osalejatele. Külade aktiivsus ja võistlushimu oli väga suur, mängud huvitavad ja mitmekesised ning lavalised etteasted toredad. Ei oleks midagi muutnud, 5+ korraldajatele.

Hea meel on tõdeda, et küladepäevade korraldusse on viimastel aastatel sulandunud Rae vallas tegutsevad ettevõtted, kes on vastavalt oma võimalustele aidanud mitmekesistada auhinnalauda. Viimastel aastatel on kaasatud ka külades kasvav järelpõlv ning lastele on lisandunud mitmeid tegevusi ja võistlusi.

Olen Vaidasoos nüüdseks elanud 5 aastat. Varasemalt väga aktiivselt küla tegemistes kaasa ei löönud, kuna töö kõrvalt läks kogu energia kodu ehitamisesse ja laste kasvatamisesse. Nüüd tundsin, et olen valmis aktiivsemalt kaasa lööma imelise kogukonna tegemistes.

Meie küla on tänu oma ajaloolisele hajaasustusele säilitanud veel traditsioonilise külavaimu ja isetegemise oskused. Tallinna lähedus võimaldab töövõimelistel valida töökohti ja kultuuriprogramme. Samas, kes on juba kord meie külla elama asunud, see naljalt enam linna tagasi ei kipu.

Pildid: Ott Kattel