Noorte energia äratas ellu müütilise krati

24.–25. novembril leidis aset Rae Noortekeskuse poolt korraldatud Rae valla draama- ja loovuslaager, mille tulemusena valmis näitus „Prügikratt päästab päeva”. Laagri põhiteemaks oli keskkond, mis omakorda oli inspireeritud üle-eestilise noorsootöönädala teemast.   

Prügikratt valmis nelja töötoa ühistööna, kus osalesid Rae valla noored vanuses 10–16. Töötubade juhendajateks olid kunstnik Marta Vaarik, koreograaf Maarja Tõnisson, sõna-alkeemik Keiti Vilms ja insener Lauri Soosaar.  

Kunstitöötoas valmistati ette Prügikrati loomiseks kaasavõetud joogikartonge. Koos Martaga sai igaüks oma rõõmud, unistused ja lootused kunstiks luua. Lauri abiga konstrueeriti krati kere tänu tehnoloogiliste ja inseneeriaoskuste kasutamisele. Loovliikumises uurisid noored koos Maarjaga liikumist läbi oma kehade, eri materjalide ja ruumi ning loodi koos krati elustamise rituaal. Krati „ellu äratamiseks” loodi Keitiga sõnaseadmise töötoas loits ehk maagilised sõnaread. Töötubade juhendajad laususid ühest suust, et laagrisse tulnud noored olid väga andekad ja valmis kõike katsetama. Nad soovisid kogu protsessist ise osa saada ning andsid mõtteid näituse õnnestumiseks. 

Laagrist ei puudunud ka mõnus meelelahutusprogramm. Noortel käis külas saate „Eesti otsib superstaari” finalist Robin Kristofer Kukk. Robin Kristofer, kes on ise Rae vallast pärit, jagas noortega oma mõtteid muusikast, selle loomisest ning innustas noori olema loovad ja julged ning riske võtma. Noored võtsid Robin Kristoferi vastu suure elevuse ja aplausiga ning küsisid palju põnevaid küsimusi. Õhtu kirsiks tordil oli disko, kus puusad pani nõksuma noor diskor Oskar Murel.  

Laagris osalenud Anni Grete sõnas, et talle meeldis selle laagri puhul, et nad said ise käed külge panna ja kratti ehitada. Sellele lisas tasakaalu ka vaba aeg, kus sai lihtsalt olla ja mängida. Robin Kristoferi külaskäik inspireeris teda väga ning talle meeldis kuulata, kuidas Superstaari finalist leidis just muusikas oma kire. Järveküla Kooli huvijuht Mart Usin tõi välja, et tore oli näha noori, kes on väga loomingulised ja valmis keskenduma, et näituse avamiseks luua võimas lavastus. Oli tunda, et töötubade juhendajad on noortega väga hea kontakti saanud. Ta loodab, et see kestev traditsioon jääb püsima ning järgmistel aastatel lisandub laagrisse uusi osalejaid. 

25. novembri päeval olid kõik vanemad ja külalised oodatud näituse avamisele, mis keskendus ületarbimisele, mille all kannatab meie noorte praegune ja tulevane elukeskkond. Selleks, et asja paremaks muuta, peab igaüks meist leidma igapäevaselt ülesse selle prügikrati, kes märkab ja tegutseb meie keskkonna heaks. Laager näitas, et meie noored on väga keskkonnateadlikud ning me võiksime nendesse rohkem uskuda, neid kuulata ja usaldada. 

Rae Noortekeskus tänab kõiki, kes aitasid laagri toimumisele kaasa: Lagedi Kooli huvijuht Triinu Sepp, Jüri Gümnaasiumi noortejuht Laura Lillepuu, Vaida Põhikooli huvijuht Triinu Ots, Järveküla Kooli huvijuht Mart Usin, Kindluse Kool kogukonnajuht Laura Vaikma, noorsootöö spetsialist Kädi Kuhlap, Maarja Tõnisson, Marta Vaarik, Keiti Vilms, Lauri Soosaar, Rae Kultuurikeskus, Kattel Photography, Robin Kristofer Kukk, Oliver Murel, Maheleib OÜ, Itaaliapitsa OÜ, MKR Autobuss. 

Fotod Ott Kattel