LAKETHAE 780 ehk Lagedi suvi kõigile

Ega see number just väike ei ole, aga täpselt sama palju, kui Rae valla suuremas osas küladel ja alevikel. 1241 oli aasta, mil meie valla kant sai esmakordselt kirjapildis raamatusse kirja, Lagedi aga kandis siis nime Lakethae.

Eelnevatel juubeliaastatel oleme kogu oma aastapäeva püüdnud ära mahutada ühe päeva peale, sel korral võtsime aga ette terve suve. Juunikuu nimetasime sünnipäevakuuks ja see sai ka rohkem tähelepanu. Tahtsime suurema osa juubeliüritusest katta kogukonnaliikmetega ja täna saame öelda, et see õnnestus suurepäraselt.

Siinkohal kasutan võimalust tänada kõiki neid inimesi, kes abistasid meid vanade teadetahvlite väljavahetamisega, et Lagedi oleks juubeliüritusteks veelgi kaunim: Jürgen Paat, Heiki Haaboja, Raido Maal, Rein Karm, Aider Saar, Indrek Varik, Kai Lasn, Kaire Maal, Eneli Niinepuu.

Oma sünnipäeva avasime 5. juulil imearmsa kevadkontserdiga, kus esinesid meie oma Õhina pillimängijad ja lauljad. Aitäh Lilian Kapp, et oled väsimatu hing ja ikka Lagedi tegevustesse nii palju panustad. 

Õhtule panid punkti meie uued elanikud Anna Kuchinsky ja Andrus Kasesalu, kes pakkusid nii hingele kosutust, kui lastele tantsulusti. Aitäh Rae Kultuurikeskus.

12. juulil liikusime aga hoopis ajalooradadel. Kohaliku ajaloohuvilise Rain Karmi eestvedamisel sai üles pandud näitus vanadest raadiotest ning ajaloostendidel sai tutvuda Lagedi ajalooliste faktidega, kuid päeva naelaks olid kindlasti ajalootunnid teemadel:
- Nostalgiareis Lagedil. Ettekandja Rein Karm, Lagedi koduloohuviline

- Kuidas sai Raadiojaama tee oma nime. Ettekandja Vesta Kreem, Raadiojaama ülema tütar

- Lagedi meierei. Ettekandja Reet Kallaste/Rein Karm

Aitäh Kai Lasn päeva modereerimast.

Nädal hiljem aga võtsime jalad kõhu alt välja ja liikusime edasi aktiivselt. Kogu nädalavahetuse oli avatud liikumiseks Rae Rajad, kus igal huvilisel oli võimalus ise oma kiirus, rada ja liikumise aeg valida. Kutsume üles ka teisi vallaelanikke Rae Radadega tutvuma, neid jagub igasse piirkonda ja selleks on vaja alla laadida oma telefoni NaviCup äpp.

Lisaks pakkusime huvilistele erinevaid treeninguid, nagu jooga, ringtreening, taekwondo, vibu laskmine, bailatino ja crossfit. Me nüüd ei teagi, mis siin rohkem rolli mängis, kas asjaolu, et tegemist oli nädalavahetusega või see, et väljas olid ülikuumad suveilmad, aga kahjuks jäid osad trennid vähese huvi tõttu ära. Seda enam oleme tänulikud neile, kes välja tulid. Erilised tänusõnad lähevad aga Filipp Leinbergile.

Millal siis veel üks korralik sünnipäev maha pidada, kui mitte üheskoos jaanipäevaga ehk siis 23. juunil panime külaplatsile melu üles. Batuudid, Tuli Catering, hobused, õhtused jaanidele kohaselt mõõduvõtmised ja loomulikult üks korralik tants ja laul, sel korral ansambli Paras Pähkel saatel. Selle eest aitäh Rae vallavalitsusele.  Kindlasti on üheks peo naelaks suur juubelitort, millest jagus kõikidele peolistele ning lõke, mis sai süüdatud presidendi poolt teele saadetud tulest ja süüdatud loitsu saatel, et Lagedile seda rikkust ikka jaguks.

Siinkohal tahan tänada kõige enam Raigo Münterit, kes oli teiseks õhtujuhiks. Lisaks tahan teha kummarduse Heiki Haaboja, Jürgen Paat, Raido Maal, Raivo ja Karl Kruuk, kes panustasite oma aega külaplatsi korda seadmisele sünnipäevapeoks.

Kuigi sünnipäevakuu sai läbi, oleme kõik Lagedi üritused sidunud juubelinumbriga. Kui juuli on puhkust täis kuu ja kõik meie meeskonnaliikmed teevad tööd vabatahtlikult, siis jätkasime oma tegevustega augustis.

Juba neljas aasta järjest avasid Lagedil oma uksed külastajatele kodukohvikud. Sel aastal tuli välja lausa 13 kohvikut. Kuigi 6. augusti ilm oli kolevihmane, siis seda enam pakkusid rõõmu kõik külastajad. Kindlasti jäi külastajate arv seetõttu väiksemaks kui eelmisel aastal, aga kohvikupidajate tagasisides tunti kõige enam rõõmu sellest, et alati külastajaid oli.

Õhtu naelaks oli kindlasti ratsahallis toimunud Wiiralti kontsert ja sellele järgnenud tantsukas Tommyboy muusika saatel. Aitäh Rae Kultuurikeskus ja Tõnis Salumäe.

Suve pidi meil aga kokku võtma juba lausa legendiks saanud Lagedi lastepäev. Kuna selleks ürituseks meile KOP-ist raha ei jagunud, tulid elanikud meile appi ja tegid annetusi, et see ikka toimuma saaks, kuid kahjuks Covid-19 viiruse tõttu olime sunnitud selle ürituse siiski ära jätma. Küll aga toimub ta kindlasti uuel aastal ja toome selle varasemaks, lastekaitsepäeva kanti.

Sai ilus juubeliaasta! Nagu iga küla- ja alevikuvanem teab, siis üksi ei suuda keegi midagi teha. Suured tänud veelkord kõigile abikätele! Olete väärt tähed Lagedi taevas.

Fotod: Teadetetahvlite pilt Kai Lasn, Sünnipäevatort Raili Salvet