Kogemusnõustaja: Valulikud kogemused viisid missioonile – aidata neid, kes abi vajavad

Mõne inimese elukäik tundub sujuvalt voolavalt, minu omal on olnud palju seisakuid ja starte. Trauma teeb seda. See katkestab süžee. See lihtsalt juhtub ja siis läheb elu edasi. Keegi ei valmista sind selleks ette. Nüüd peale pikki rännakuid olen jõudnud sihtkohta, kus kristallselge äratundmine iseenda seisakute ja startide osas on leidnud empiirilise tähenduse – minust on saanud kogemusnõustaja.

Peale keskkooli lõpetamist oli edasiõppimise esimeseks tundeks psühholoogia, kuhu aga oma rahuldava matemaatika tõttu sisse ei saanud. Seejärel proovisin pedagoogikat, sest tundsin lastega koosolemistes ja jagamistest midagi enneolematut siirast ilusat ja helget. Klassiõpetajat minust ei saanud. Elu viis mind hoopis 23 aastaks ärimaailma. Kuid oma teist last oodates olid sügavad taipamised ja väga põhjalik töö iseendaga jõudnud sihtpunkti.

Loov Ruum OÜ õpingute jaoks motivatsioonikirja ette valmistades valisin tunnetuslikult oma läbielatud kogemustest olulisima – oma esimest last oodates üksikemaks jäämine 8. raseduskuul.

Õppeprotsessi käigus koorusid kiht-kihi haaval välja alateadvuses sügaval peidus olevad traumad. Lapsepõlve, noorukiea ja täiskasvanud naise läbielatud valulikud kogemused vajasid läbi töötamist, et saada selge kinnitus oma elumissioonile – aita neid, kes abi vajavad! Teekonna pikkuseks kogunes 47 aastat. Kirjutasin oma lõputöö teemal „Üksikvanemlus – sügava trauma tagajärgede mõjud lapsele ja millist väärtust loob kogemusnõustamine täna ja tulevikus meie ühiskonnas?“

Soovin inimesi hoida, inspireerida, lahti mõtestada, mis on need miksid, ma ei tead, aga soovin teada saada, et seeläbi jõuda oma elus ja töös suurema ja selgema tähendusrikkuseni. Olen kogemusnõustajana võtnud enda südameasjaks julgustada, toetada ja tiivustada teisi inimesi jagama oma tõde ja oma kogemusi. Usun, et iga jagatud lugu võib olla kui sild, mis ühendab meid paranemise teekonnaga. Minu suurim soov on, et saaksin anda toetust, hoitust ja inspiratsiooni abivajajatele ning puudutada neid sooja emakallistusega. Elu on imeline lill, mis puhkeb õide meie endi kätes.

Aitades leida kõikide õite puhkemiseks vajalikud tööriistad, siis soovin, et kingitakse tänulikkusega ja tähendusrikkusega imelised meloodiad meie kodudesse ja ühiskonda tervikuna.

Teemad, milledega saab nõustamise ja toetuse osas minu poole pöörduda:

· Raseduse šokk/trauma – üksikvanemlus ja sellega kaasnevad füüsilised ning vaimsed tervise mured: ärevus, stress, depressioon. Kui mind 8. raseduskuul hetkega elukaaslase poolt rasedana maha jäeti, ei pakkunud sünnitusmaja ega perearstikeskuse terapeudid võimalusi toetuse jagamiseks, nõustamiseks ja lootuseks, et päev-päeva järel võib minna helgemaks. See on minu läbi elatud kogemus. See on see miks. Mina ei tulnud abi küsimise pealgi, sest olin ise nii katki.
· Koolikiusamine – millist mõju avaldas kiusamine väiksele tüdrukule ja mida lapsevanema (emana) oma lapse osas ette võtsin?
· Downi sündroomiga laps ja autistlik laps perekonnas – kuidas tütrena ema toetasin?
· Lähedase ootamatu surm-toimetulek lahkumisega
· Ootamatud töösuhte lõpetamised

Osalesin hiljuti Lastekaitse Liidu konverentsil „Räägi minuga“, kus sain jagada isiklikku lugu oma elust. Jagades oma lugu „Murra muster, mitte laps“, avasin oma südame ja kogemused, luues samal ajal sideme inimestega, kes on kogenud sarnaseid väljakutseid. See on minu jaoks ühe suure unistuse täitumine.

Jagage armastust, olge avatud ja mõistvad üksteise vastu ning laske meil üheskoos murda vaikuse mustreid!

Olen loonud MTÜ Kogemuslanna, et luua edasi oma elu unistust. Minuga saab ühendust võtta kirjutades kogemuslanna@gmail.com ja Instagramis kogemuslanna_mty.

Pildil: Kogemusnõustaja Merike Kandar