Kodanikualgatusest sai alguse Kurna mõisapargi uus elu

Võssa kasvanud ja metsistunud alal on maha võetud kuivanud puud ning tehtud niitmistöid. 1,8 kilomeetri pikkusele rajale on värskelt paigaldatud discgolf’i mängimiseks 18 korvi, mis annab võimaluse korraldada ka rahvusvahelisi võistlusi.

Raja ehitusel nõu andnud Eesti Discgolfi Liidu juhatuse liige Marko Saviauk ütles, et rada paikneb tasasel maal ja on oma olemuselt küllaltki lihtne. „Ainult kolmelt viskealalt pole korvi näha. Pikim rada on 120 ja lühim 60 meetrit,“ täpsustab Saviauk, kes on raja nii-öelda kuivalt läbi mänginud.

Rada sobib discgolf’ile väga hästi, sest puudub ristkasutus ehk teistel pargis viibivatel tervisesportlastel pole ohtu kettaga pihta saada. Samuti on mängupaiga järele olemas tungiv vajadus, sest praegu käivad ümberkaudsed harrastajad mängimas põhiliselt Männiku karjääris, Sakus, Keilas, Kiiul ja Kõrvemaal. Esimene suurem võistlus peetakse Kurnas tuleva aasta 6. mail, kui kavas on Rae valla mängude kümnes ala.

Kiili vald tuli appi

Valla omanduses olevas ja looduskaitse alla kuuluvas mõisapargis on igal aastal tehtud hädapäraseid haljastustöid. Sellega piirduti, sest Rae valla ainsa pargi tuleviku osas puudus kandev idee. Mõne aasta eest tegi Kurna Külaselts aga vallavalitsusele ettepaneku viia mõisapark sellisesse olukorda, et seal oleks võimalik inimestel liikuda. Kodanikualgatuse korras lisati valla arengukavasse punkt, et Kurna mõisaparki tuleks teha discgolf’i rada ja üht tiiki tuleks talvel sedavõrd hooldada, et seal saaks uisutada.

Projektiga tuli Rae valla kõrval omal initsiatiivil kaasa ka Kurna külaga piirnev Kiili vald, kus elab palju discgolf’iga sinapeal olevaid harrastajaid. Esimese etapi ehitustööde maksumus on hinnanguliselt 70 000 eurot. Rahalist tuge on saadud veel maapiirkonna arengu toetamiseks mõeldud Leader-programmist ja Maximast, mille logistikakeskus pargi kõrval asub.

Et 11 hektari suurune park, mille kohta ulatuvad andmed 17. sajandisse, inimeste poolt pidevalt kasutust leiaks, tuleb selle eest järjepidevalt hoolt kanda. Tööpuudust karta pole ja hädavajalik oleks pargivahi palkamine. Rae abivallavanema Madis Sariku sõnul on valla eelarve aga koolide, lasteaedade ja kergliiklusteede laialdase ehitamise tõttu äärmiselt pingeline ning seetõttu vajab otsus põhjalikku kaalumist. „Olen nõus, et viimastel aastatel on Rae valla põhjapiirkonnale väga palju tähelepanu pööratud ja teiste asumite areng on seetõttu veidi toppama jäänud. Meil on kohustus neid järele aidata,“ kinnitab Sarik.

Kergliiklustee Jürini

Discgolf’i mänguvõimaluse loomine on pargi taastamistööde esimeseks etapiks. Järgmisena on kavas teha korda pargis asuvad viis tiiki. Hiljuti sai valmis viie truubi ehitus ja ojade kohale paigaldati elegantsed valget värvi puidust sillad. Kahe suurema tiigi vahele saaks teha kauni promenaadi. Tõsi, praegu läheb sellest rääkides vaja tugevat kujutlusvõimet.

Sajakonna püsielanikuga Kurna külavanem Aivar Aasamäe, kes on sündinud ja üles kasvanud Kurna mõisas, lisab, et pargi töölesaamine elavdaks oluliselt kohalikku seltsielu ja annaks lisatõuke näiteks söögikoha taaskäivitamisele. Pargi kordategemisest on vägagi huvitatud kohalik kogukond, kes on talgute korras heakorratöödele käe külge pannud. Järgmine hoogtöö on planeeritud septembrikuusse.

Aasamäe süda valutab aga mõisakompleksi ajahambast puretud ja silma riivavate hoonete pärast. Nimelt lõhuti üheksakümnendate alguses toimunud erastamise ajal mõisakompleks tükkideks ja ümbruses asuvad hooned kuuluvad erinevatele omanikele. „Olen lagunenud hoonete omanikega kohtunud ja muret kurtnud, kuid nad pole mulle oma plaanide kohta selget vastust andnud,“ tõdeb Aasamäe.

Mõne aja pärast saab Kurna ja Rae valla keskuse Jüri vahel liiklemine olema palju mugavam, sest praeguste plaanide kohaselt peaks 2020. aastal valmima kergliiklustee. Praegu on võimalik rattaga Jürist Kurnasse – kaht asumit lahutab linnulennult kõigest kolm kilomeetrit – sõita, kuid vähelevinud teed teab valitud seltskond.

 

Andres Kalvik

 

 

Foto kaart

Kurna külast pärit Ingrit Kislenko joonistus annab hea ülevaate mõisa pargi planeeringust. Kurna küla ajalugu ja inimesi tutvustava püsinäitusega saab tutvuda jalakäijate tunnelis neljarajalise maantee all.