Ka talvel saab rattaga sõita – aga kuidas?

Olen teiega täiesti aus ja ütlen kohe ära – minu jaoks on see talv esimene, kus proovin jalgrattaga teha ära võimalikult palju igapäevaseid liikumisi. Talve saabudes ei taha ma kuidagi loobuda sellest parajast füüsiliselt koormusest, mis igapäevane rattasõit mulle pakub. Milleks minna igal õhtul spetsiaalselt jalutama, kui saan vähemalt osa vajalikest aktiivsetest minutitest oma päevastesse tegevustesse siduda? Nii ma sõidangi mitmel päeval nädalas rattaga 20 minutit tööle, 20 minutit koju, lisan juurde lõunase jalutuskäigu kolleegidega, ja ongi vajalikud minutit käes.

Talvel rattaga sõitmine vajab aga natuke rohkem eeltööd. Kindlasti tuleks veenduda, et rattal on olemas esi- ja tagatuli, et teised liiklejad meid pimeduses hästi näeksid. Panen selle hingele ka lapsevanematele – palun vaadake üle, et teie lapsel oleksid lisaks helkuritele ka eredad tuled. Nii oleme teistele rohkem nähtavad, aga näeme ka ise paremini pimeduses liikuvad jalakäijad või mõnda takistust teel.

Et jalgrattaga turvalisem oleks ja libisemisoht väheneks, soovitan investeerida ka talverehvidesse. Olenevalt rehvi suurusest maksab paar naelrehve kuskil 80-120 eurot. Uued rehvid peaksid sind aga teenima ligi 6 aastat. Jällegi, väga sooviksin talverehve näha ka nende laste ratastel, kes meil tublisti talvel rattaga koolis käivad.

Kui jalgratas talviseks sõiduks valmis, tuleb hästi läbi mõelda ka enda riietus. Mina võtan seda natuke kui suusatama minemist – olulised on kihid, soojad kindad ja müts. Kõige lihtsam on tõmmata õuepüksid tavalise riietuse peale, siis ei pea pärast riideid vahetama ja on vähem muret poriste või märgade pükste pärast. Kindaid on mul samuti kaks kihti – õhukesed meriinovillast kindad ja peal käpikud. Kui tavalise kiivri alla müts hästi ei mahu, siis miks mitte võtta kasutusele suusakiiver, kui see peaks kapis järgmist suusapuhkust ootama.

Siiani olen esimestele külmadele ja pimedatele hommikutele hästi vastu pidanud. Järgmine kord kirjutan juba täpsemalt, kuidas mul kõrgete hangedel vahel jalgrattasõit õnnestub.

Mõnusat sõitu!