Võsukese Lasteaia õpetajad õppimas Antalayas

ERASMUS+ akrediteeringu raames viibisid 4 Võsukese Lasteaia õpetajat nädala detsembri alguses töövarjudena Antalaya lasteaias. Varemalt on sama projekti raames 4 õpetajat osalenud õuesõppealasel koolitusel Soomes ja kaks õpetajat kaasava hariduse teemalisel koolitusel Portugalis.

Türgis töövarjutanud õpetajate muljed Antalaya lasteaiast ja linnast:  Terve nädal veetsime ühes erakool/lasteaias Bahçesehir. Meid võeti imearmsalt vastu. Kordagi ei pidanud me muretsema, kas saame punktist A punkti B. Muidugi kogusime ka jalutuskilomeetreid, et ikka näha ja uudistada kõike, mis tee peale jääb. Vaba aja sisustasimegi enamjaolt Antalya promenaadil jalutades ning saime nautida ka vanalinna kauneid vaateid. Mõnel õhtul jõudsime ka ujuma, sest merevesi oli seal endiselt soe, kuigi kohalike jaoks olime me kergelt öeldes vaatamisväärsus.

Kolmel päeval käisime Bahçesehir lasteaia lastega maja taga olevas metsatukas, mis on nende igapäevane õppeväli. Metsa tervitati luku avamisega ehk leiti esimene ese maast ja imiteeriti luku avamist ning metsast väljudes korrati sama ja tänati metsa. Metsas lubati lastel toimetada nii nagu nemad soovisid. Lapsed ise avastasid, uurisid, nägid ja vajadusel pöördusid küsimuste või muredega õpetaja poole. Meile endile avaldas sügavat muljet maailmakuulsate kunstnike (nt Monet) uurimise projekt. Projekti kokkuvõtteks korraldati kunstnike kokkutulek ehk iga laps ja osavõtnud õpetaja olid riietatud kunstnikeks või maalideks. Õueala oli neil meeletult imeline- nii palju võimalusi õues toimetamiseks ja lastel aja veetmiseks. Hoovis võis kohta erinevaid linde ja loomi, nt eesel, kalkun. Meie jaoks oli harjumatu näha suurt valikut töövihikuid ja nende täitmist ning tahvli asemel oli kasutuses interaktiivne telekas. Õpetajad toimetasid rühmas kahekesi (räägiti nii inglise kui ka türgi keeles) ning kui ühe õpetaja tunniosa lõppes, siis teine sisenes kohe ruumi ning laste tööd tehti ise kiirelt lõpuni õpetajate poolt.
Meil õnnestus külastada ka teist lasteaeda Ekolojik Kres. Seal oli tore näha tavapärast lasteaias toimetamist. Lapsed said ise teha tegevusi, õpetajad olid juhendajateks juures. Ekolojik Kres lasteaias on kasutusel Reggio Emilia pedagoogika.

Põgusalt saime väisata ka Ütopya Nature Art and Drama Center’it, mis asus keset kaunist apelsinisalu. Meil oli võimalus osaleda nende õuesõppe tunnis ja näha, millise meeldiva keskkonna nad on loonud õuesõppeks. Nende vabatahtlik töötaja Saksamaalt viis meile läbi huvitava töötoa looduse õppe ja laste piiramatu fantaasia seotuse kohta.

Me oleme tänulikud võimaluse eest, et saime näha alushariduse õpetamist ka mujal maailmas.