Rae vallas võtsid ideest kohe kinni Võsukese lasteaia suured ja väiksed Toomevõsud ja Vaida Pillerpalli lapsed.
Lasteaiad said võimaluse külvata kaheksa erinevat Eestis kasvatatud ja aretatud teravilja- või kaunviljasorti. Võsukeses külvati kuni ruutmeetrisele peenrale maha oder „Maali“ ja „Anni“, kaer „Kalle“, suvinisu „Voore“ ja „Hiie“, põldhernes „Kirke“ ja „Mehis“ ning põlduba „Jõgeva“.
„Seemnete tärkamine võttis palju aega, kuna ilmastik oli väga jahe,“ kõneles Vaida lasteaia Pillerpall Nuppude rühma õpetaja Astra Teras, kes tegi oma isiklikust maast koha, kuhu teraviljapeenrad teha.
„Peenraid tuli rajada täitsa algusest. Eemaldasime muru ja tegime peenrad. Appi tuli meie Võsukese tubli majaperemees Viktor,“ meenutas lasteaia juhi abi Aivi Virma, kes lisas, et kõigi jaoks pole sugugi iseenesestmõistetav teha vahet suurel ja väiksel odral, nisul ja rukkil. „Väikeste teraviljapeenarde rajamine lasteaeda on pisikestele lastele hea õppematerjal.“
Võsukeses lasteaias said projekti juures näpud mullaseks ka vanemad, kes talgute raames appi tulid. „Lähtudes Eesti 100 sünnipäevast, sai peenarde kujundamisel kasutatud vastavat sümboolikat. Peenarde ääristes kasutasime ka oma loodusliku kodumaist materjali – pajuvitsa, et veelgi rõhutada, mida kõike see maa meile pakub ja kuidas me kõike saame ise ära kasutada,“ tutvustas Aivi Virma võsukeste tehtut.
„Septembris on plaanis saak põllult koristada koos 5–7aastaste lastega. Teha vihud ja need kuivatada ning siis terad kätte saada. Lasteaias toimuvale sügislaadale saab üles panna väikese näituse nii piltidest, taimedest kui ka saagist,“ vaatas Pillerpalli õpetaja Teras lähitulevikku. „Kui paljudel kasvatajatel on linnud ja teised loodusnähtused liiga teinud, siis meie põllul on kõik korras ja ootame ilusat saaki,“ kõneles Teras, kelle peenardel on kaunviljade noppimine juba ära toimunud.
Pillerpalli õpetaja on rõõmus selle üle, et projektis osalemise kaudu saab õpetada tundma õppida erinevaid põllukultuure. „Sooviksin, et lapsed mõistaksid, kuidas tuleb toit meie lauale. Minu eesmärk on viia lapsed samm-sammult loodusele lähemale,“ kõneles endine agronoom Teras.
Foto: Võsukese lasteaed
Teraviljapeenarde meistrid Võsukese lasteaias.
Foto: Astra Teras
Maha pandi viis teravilja- ja kolm kaunviljasorti. Ühe sordi külvipind on kuni 1 ruutmeeter.