Sport toob sära silmadesse

Kuidas hoida motivatsiooni? Kuidas hoida sära lapse silmades? Rae Huvialakooli spordiosakonna õppejuhi Rain Peerandi sõnul on nendele küsimustele vastuste otsimine juba teist õppeaastat treenerite jaoks peamine väljakutse.

Hiljuti möödus aasta päevast, mil koolid, sh huvikoolid, esimest korda koroonapiiranguteks suleti. Mida on see aasta teinud spordikooliga?

Spordikooli jaoks on see olnud keeruline aasta. Võistlused ei toimu, aga laste tahe võistelda ja mängida ei ole kuhugi kadunud. Eelmisel õppeaastal jäi hooaeg pooleli ja kahjuks ka  sellel – sisuliselt kaks aastat ei ole saanud võistelda, mõned üksikud võistlused välja arvatud. Eks see kõik mõjub laste füüsilisele, aga ka vaimsele arengule. Treeneritel pole just lihtne  lapsi motiveerida. Vahepeal on olnud võimalus individuaalseid treeninguid teha, ent kui kogu treeninggrupp ei saa koos teha, kaob tiimitunnetus ja ühine keemia. Kahjuks on see toonud kaasa koolist lahkumisi, sest kõik ei ole loomult nii püsivad ja järjekindlad, et suudaks piirangute lõppu ära oodata.

Kuidas siis treenerid lapsi motiveerivad ja sära silmis hoiavad?

Eks treenerid panevad kogu oma loovuse mängu, et sportimine ei muutuks üksluiseks, olgu siis tegemist väikeste grupitreeningutega, individuaal- või välitreeningutega – kuidas parasjagu lubatud on. Sel lumerohkel talvel said tänu Jüri Gümnaasiumile ja nende suusabaasile meie korvpallurid, jalgpallurid ja kergejõustiklased suusatada ja üldarendava kehalise tegevusega tegeleda. Võrkpallurid mängisid vahelduseks lumevõrkpalli, kui spordisaalid suletud olid.

Kuidas on toimunud tunnid karmide koroonapiirangute ajal?

Pausile spordiosakond end ei pane. Võimalusel oleme teinud õpilastega individuaalseid treeningud  vastavalt kehtestatud reeglitele. Õpilased saavad juhendamist videotreeningute kaudu, on ka treeningpäevikud, lapsed saavad individuaalselt väljas sportida. Kuna üldhariduskooliõpe toimub suures osas arvutite taga, siis õues käimise ja sportimise tähtsust ei tohiks alahinnata.

Milline sõnum on Sul lapsevanematele?

Lapsevanemad võiksid leida aega ja võimalusi, et käia koos lastega väljas, osaleda tunniülesannete täitmisel ning seeläbi oma last võimalikult palju toetada. Alati ei peagi olema tegemist tõsise treeninguga, võib lihtsalt teha pikema kõndimisringi. Rae vallas on ju suurepärased terviserajad ja kergliiklusteed. Paljud kodus töötavad vanemad kurdavad tekkivate ülekilode üle, nii et see on hea võimalus ühendada lapsega veedetav kvaliteetaeg ja sportlik tegevus: kõndimine, jooksmine, rattasõit.

Lapsevanemad, kes meiega alles mõtlevad liituda, saavad seda teha aastaringselt. Võtame ka kevadel uusi tulijaid vastu ning loodame, et maikuus saame taas kontakttreeningutega alustada.

Millised on spordiosakonna laienemisplaanid? Huvilistest ei tohiks ju puudust olla.

Laienemisplaanid on eelkõige seotud Peetri kandiga. Järveküla spordihoone võimalused on tagasihoidlikud, ent Kindluse Kooli uus jalgpalli- ja pallimänguhall annavad meile võimalusi treeninggruppe juurde teha, rohkem treeningaegu saada, uusi treenerid tööle võtta. Jalgpallihall tagab aastaringse kvaliteetse arengu jalgpalluritele.

Treenerite seltskond on kooli laienedes kasvanud, hiljuti liitus meiega Kindluse Kooli kehalise kasvatuse õpetaja Karin Pärtel, kes on pikaaegne võrkpallitreener.

Rae Huvialakoolil on olnud tore traditsioon teha oma õpilastele suvelaagrit. Eelmisel aastal jäi laager ära, kuidas tänavused plaanid?

Väga loodame, et laagrid toimuvad. Huvialakooli laager on plaanis teha Kuremaal 14.–17. juunil 2.–4. klasside õpilastele. Kokku mahub u 80 last, oodatud on nii spordi-, muusika- kui ka kunstiosakonna õpilased. Tegevusi on laagris igast valdkonnast, juhendavad ja korraldavad meie oma õpetajad ja treenerid.