Rakett69 saate silmapaistvaim osaleja Smaragra Luchia: Olen uhke, et saan olla üks nende seast

Rakett69 on noortele teadust populariseeriv telesaade ETV ekraanil. Saate 13. hooaja silmapaistvaima raketlase tiitel ning neljas koht kuulub Rae valla noorele Smaragda Luchia Saranale! Rae Sõnumid rääkis Smaragdaga tema tegemistest lähemalt.

Oled Rae valla elanik. Kas käisid põhikoolis Rae valla koolis?

Põhikoolis käisin 7. klassis vastavatud Järveküla Koolis. Trennis käisin aga too aeg juba linnas ning elu mugavamaks sättimiseks vahetasin 8. klassis kooli.

Kas huvi reaalainete vastu on sul juba noorest east?

Päris alguses, algkooli ajal, ei saanud ma nii täpselt aru miks ja kuidas mul reaalaineid elus vaja võiks minna. Esimene suurem huvi reaalainete vastu tekkis 6.–7. klassis, kui loodusõpetus läks üle geograafiaks, bioloogiaks, keemiaks ja füüsikaks. Elulised näited tekitasid minus uudishimu looduses toimuvate protsesside vastu ja panid tahtma rohkem ja paremini asjadest aru saada. Sealjuures oli ka raketisaatel oma oluline koht. Nähes, kui ägedalt ja loovalt saab neid teadmisi kasutada, kasvas minu huvi veelgi.

Kuidas sa hindad, kas kool või õpetaja mängib rolli, kas lapsel tekib huvi reaalainete vastu?

Õpetajal on õpilase elus väga tähtis roll. Ta suunab, aitab, annab teadmisi ja eelkõige tekitabki huvi. Reaalainete puhul võib see kohati raskeks osutuda, sest nii palju on valemeid ja reegleid, mida kõike tuleb teada ja meelde jätta. Siinkohal ongi oluline, et õpetaja selles teadmiste rägastikus õpilasel orienteeruda aitaks ja teemat näitlike katsetega selgitaks. See annab paremini aimu meie ümber toimuvast ja kasvatab uudishimu.

Kas muudaksid midagi õppesüsteemis, et muuta aineid lastele põnevamaks?

Minu arvates tuleks teadusringi sarnaseid tunde hakata läbi viima juba algklassides. Teha rohkelt näitlike katseid, mitte nii väga otsesele teooriale keskendudes, vaid teadmisi selgitada läbi mängu. Nii on võimalik hiljem väiksena meelde jäänud teadmistega seoseid luua ja õpitu jääb paremini meelde.

Juhendad ka ise teadusringe.

Jah, viin neid läbi lasteaedades. Selgitan ja näitlikustan eluliste katsetega loodusseadusi ning aitan lastel loodusseadustest paremini aru saada.

Võistlesid noorte teadussaates Rakett69. Kuidas saatesse jõudsid?

Saates osalemise soov tekkis niipea, kui saate ülesannetest vaikselt aru hakkasin saama. Need noored seal teleekraanil olid minu jaoks lihtsalt nii lahedad – see, kuidas nad ülesannetele lähenesid ja oma teadmisi ära kasutasid, tundus mulle tõeliselt imekspandav. Seda enam on mul uhke tunne, et saan nüüd olla üks nende seast.

Milline oli kõige keerulisem ülesanne saates?

Eks iga ülesanne on omamoodi keeruline ja loovat lähenemist nõuavad need kõik. Kõige keerulisemaks ja mahukamaks, kuid samas ka üheks huvitavaimaks ülesandeks oli arvatavasti keemiasaate teine meeskonnaülesanne. Ise C-vitamiini, proteiini ja suhkrute määramiseks tehtavate indikaatorite abil oli vaja leida toiduaine X. Oma olemuselt mitte liiga keeruline, aga praktikas kippus nii mõnigi asi valesti minema.

Kas saates ise osaledes on tulnud midagi üllatavat võrreldes telerist vaatamisega?

Raketti vaadates ma ikka aimasin, et ega see saate tegemine ei ole nii lihtne ja sujuv, kui see meile teleekraanilt tundub. Tegelikkuses oli see aga veel keerukam. Saate tegemisel on väga palju osapooli ja juba ainuüksi teletiimi kuulub mitukümmend inimest. Mis aga oli arvatavasti kõige üllatavam, kui palju on seismist. Ma olen aru saanud, et teletöö on tegelikult meeletult raske ja hea klipi filmimiseks on sageli vaja teha seda mitu korda. Näiteks need plaanid, mida saate alguses näeme, kus kohtunikud loevad ette võistlejad ja auhinnad, filmitakse sageli 30–40 minutit. Ja terve see aeg tuleb seista ja naeratada.

Lisaks 4. kohale kuulub Sulle silmapaistvaima raketlase tiitel. Selline tiitel tundub võistluse kõige magusam auhind?

Jaa! Olen meeletult tänulik ja uhke, et minus silmapaistvamat raketlast nähti. Raketi saate vältel on minu arvates igaüks meist, võistlejatest, pingutanud meeletult ja silma on paistnud kõik. Tõelist võitjat oleks raketisaate puhul raske ennustada, sest tõepoolest, väga suur osa on juhuse kätes. Küll aga, silmapaistvaima raketlase valivad kohtunikud ja seetõttu on minu arvates see auhind ka kõige magusam.

Lisaks reaalainetele on sul silmapaistvad tulemused ka ujumises.

Ujumine on olnud minu saatjaks läbi elu. Alustasin sellega 4-aastaselt. Kuna minu ema on ujumistreener, tundus see üsna loogilise sammuna mind esimese asjana algõpetusse saata. Kuigi olen elu jooksul käinud mitmetes trennides, jäi just ujumine mulle kõige paremini külge. Minu parimateks tulemusteks ujumises on kindlasti Eesti absoluudi meistritiitel 200 meetri liblikujumise distantsil, kuid olen pälvinud mitmeid medaleid ka teateujumistes ja teistes vanuseklassides. Märkimata ei saa ka jätta kaks maailmakarika etapi alavõitu taliujumises vastavalt 25 meetri rinnuli- ja 25 meetri vabaujumise distantsidelt.

Oled Gustav Adolfi Gümnaasiumi viimase klassi õpilane. Kas tulevikuks on plaanid tehtud?

Hetkel on plaan minna õppima Tartu Ülikooli informaatikat. Tahan saada baasteadmised infotehnoloogiast, et hiljem spetsialiseeruda mõnele huvitavale erialale.

Fotod: Rakett69