Rae vallas avas uksed uus erakool ning Eestis ja Euroopas unikaalne õppekeskus

Sel sügisel alustas Lilleoru keskuses tööd Rae valla esimene erakool ning uksed avas Eestis ja Euroopas unikaalne õppe- ja seminarikeskus Teadlikkuse Rakendamise Kool. Viie aasta jooksul enam kui tuhande vabatahtliku toel rajatud õppekeskus on Euroopa suurim roopakkehitis ja ainus selletaoline avalik hoone. Kokku on vabatahtlikud ehitusse panustanud enam kui 40 000 talgutundi. Maja projekteeris kahel korral ka mainekale Mies van der Rohe auhinnale nomineeritud arhitekt Sven Koppel.

Rajatud talgute korras ja ühisrahastuse toel
„Uus hoone on Lilleoru jaoks oluline teetähis ja aken tulevikku,” sõnas MTÜ Lilleoru juht Ave Oit maja avamisel. „Juba ammu ei suutnud me kõiki huvilisi ja külastajaid vastu võtta. Nüüd lõpuks on see võimalik. Siin majas on tõeliselt hea õhkkond ja see on juba ennast tõestanud mõnusa koosoleku- ja kontserdipaigana ka külalistele väljastpoolt.“

Selle maja lugu sai alguse juba 2011. aastal. NO99 rajas Euroopa kultuuripealinna raames Skoone bastionile Põhuteatri − et see oli ajutine ehitis, tuli see kultuuripealinna programmi lõppedes lammutada. NO99 kunstnik ja üks juhte Ene-Liis Semper uuris aga disainer Reet Ausilt, kuidas saaks üht maja taaskasutada, et see ei lõpetaks kuue kuu möödudes pärast prügimäel. Ave Oit: „Et meil oli uus maja mitu aastat teemaks olnud, võtsimegi vastu natuke hullumeelse otsuse, et teeme endale nö upcycle-maja. Kogusime kolme nädalaga 55 000 eurot, et Põhuteater lammutamise asemel kokku pakkida ja Lilleorgu tuua. Keskkonda säästev tark majandamine on olnud Lilleoru tegevuse üks nurgakive juba palju aastaid.“

Teadlikkuse Rakendamise Kool on ehitatud talgute korras ja väga suurel määral ühisrahastuse toel. Ehitama hakati 7. septembril 2013, maja sai kasutusloa 30. augustil 2018.

„Ega meil nüüd talgud ei lõpe,” naerab Ave Oit. Inimesed on harjunud siin talgutel käima − paljudele istuva eluviisiga inimestele on see mõnus nädalavahetuse lõõgastus ja Lilleorgu aastatega rajatud ilus park ja aed ning rahulik keskkond tõmbab inimesi.

Jätkuvad ka ehitustalgud, sest õppekeskuse kõrvale on kavas lähiaastatel rajada majutustiib – huvi Lilleoru õppekeskuses rakendatavate teadlikkusel põhinevate enesejuhtimise meetodite vastu on kasvamas hüppeliselt kogu maailmas. Nende aluseks olevat Ingvar Villido loodud Teadliku Muutuse Kunsti meetodit õpetatakse juba kümmekonnas riigis üle maailma.

Rae valla esimene erakool
„Mul on väga hea meel, et meil on see maja nüüd olemas,” nentis Rae vallavanem Mart Võrklaev oma tervituskõne lõpus. Vallal on tõepoolest põhjust rõõmustada: uus maja on koduks ka Rae valla esimesele erakoolile.

Lilleoru Põhikool sündis MTÜ Lilleoru liikmete koostöös. „Soovisime luua õppimiseks ideaalse arendava keskkonna,” ütles maja ehitust juhtinud ettevõtja ja JCI senaator Toivo Aalja. Lisaks tavapärastele teadmistele ja oskustele on koolitundidesse integreeritud ka spetsiaalselt laste jaoks välja töötatud Teadliku Muutuse Kunsti metoodika laste tähelepanu- ja keskendumisvõime arendamiseks ning negatiivsete emotsioonide ja mõtete mõju korrigeerimiseks. Suur osakaal on ka keskkonnaharidusel ja õuesõppel ning koolitunnid toimuvadki nii klassiruumis kui metsarajal ja vanemate abiga rajatud uhkes onnis. Põhikooli 1.–2. liitklassis õpib täna kaheksa last ja kooli juures tegutseb ka eelkool.

„Meie käest küsitakse sageli, kas meie kool lähtub Waldorfi pedagoogikast või ökokülade kogemusest välja kasvanud Gaia haridusest. Tõsi on aga, et see kool on maailmas täiesti ainulaadne, sest siin on õppetöö üheks nurgakiviks Teadliku Muutuse Kunst ning ühtegi teist sellist kooli veel maailmas ei ole," räägib 27 aastat õpetaja ja koolijuhina töötanud Marika Ivandi, Lilleoru Põhikooli direktor.

Kultuuri- ja kogukonnakeskus
Oktoobrist toimuvad Lilleorus ka avalikud loengud, mis keskenduvad inimese arengule ja enesejuhtimise võimalustele. Selle hooaja esinejate seas on doktor Helena Lass, ettevõtja ja endine Eesti Arengufondi esimees Ville Jehe ja mõistagi ka Lilleoru asutaja Ingvar Villido.

„Loodame, et ka Rae valla inimesed leiavad sagedamini tee Lilleorgu. Koolituste ja loengute kõrval plaanime uues majas korraldada ka senisest enam kontserte, näituseid ja teisi kultuurisündmuseid. Aasta läbi on majas väljas erinevate Lilleoru kunstnike tööd. Praegu kaunistavad maja seinu Kadri Kangilaski, Toomas Tõnissoo, Kaija Kesa, Kaie Kali ja Hedi Roots-Looveeri maalid ja graafika. 15. detsembril korraldame siin ühe toreda talvise perepäeva ja 20. detsembril kõlavad taas maja avamiselgi esinenud Siiri Sisaski laulud Uku Masingu luulele,” kirjeldab Ave Oit lähikuude kava.

Lilleoru 25
1993. aastal loodud Lilleoru õppekeskus tähistab tänavu oma 25. sünnipäeva. Keskust haldab 2001. aastal loodud MTÜ Lilleoru, millel on tänaseks 130 liiget. MTÜ tegevuste aluseks on teadlik tegutsemine ja koostöö, eesmärgiga toetada inimeste terviklikku arengut ja jätkusuutlikku eluviisi.

Teadliku ja jätkusuutliku arengu toetamiseks toimus sel suvel Lilleorus ka rahvusvaheline kestliku arengu konverents, mis tõi Eestisse ligi 600 külalist 46 riigist üle kogu maailma. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Eesti visioonipäeval oli konverentsi fookuses ka Eesti areng ning uudsed lahendusteed selle saavutamiseks.