Alates 2023. aastast on 30. jaanuar riiklikus tähtpäevade kalendris eesti kirjanduse päev, mis on ka lipupäev. Esmakordselt sai Peetri Lasteaia ürituste kavasse see päev 2024. aastaks planeeritud ning jaanuarikuus ülemajaliselt tähistatud.
Kuigi 18. rühmaline lasteaed on tegutsenud ühes hoones juba 10 aastat, siis alati on omajagu mõtlemist, kuidas korraldada ühisüritust ja seda ühiselt tähistada ning seeläbi lastele midagi toredat pakkuda. Ühisüritust võiks iseloomustada mängu kaudu õppimine, kogemine ja koos lustimine. Liikusime mõtetega kirjaniku ja raamatukunstniku Silvi Väljal teoseni „Jussikese seitse sõpra“. Läbi raamatuloo on hea võimalus lastele nädalapäevi tutvustada ning peegelduvad olulised väärtused - abivalmidus ja sõbralikkus, mida kogeb Jussike oma teekonda läbides.
Eesti kirjanduse päeva tähistamiseks planeerisime nädala, et anda rühmadele aega endale sobivas tempos üldkoridoridesse loodud temaatiliste tegevuspesade külastamist. Ühised koridorid on meie lasteaias ka igapäevaselt kasutuses ning rühmaõpetajate ideede põhjal luuakse sinna lastele keskkond ja tegevusvõimalused. Lastele annab see ruumi eraldumiseks ja väljaspool rühmaruume tegutseda.
Jussikese ja sõprade tegevuspesades said lapsed:
· nuputada „Jussike ja sõbrad“ küsimustele vastuseid;
· paberit punuda paberreha külge;
· ehitada klotsidest lasteaed;
· mängida Jussikese memo -ja lotomängu,
· loendada mune ja leida saadud arvu juurde õige number,
· rühmitada loomi ühise tunnuse alusel;
· tähtedest sõnu laduda,
· pesu riputada nööri külge,
· võlupiltidelt otsida kujutisi värviliste taskulampide abil;
· mänge luua ja kogeda.
Eriline hitt oli tatravann, mis võimaldas lastel loominguliselt tegutseda – tõsta, peita, toppida, kasta vms. Lisaks tutvuti rühmades „Jussikese seitse sõpra“ raamatuloo sisuga ning vaadati, kuulati ja lauldi kaasa laste nädalapäevade laulu. Nädala peale loodud temaatikat said rühmaõpetajad tuua ka igapäevastesse tegevustesse, et kiirustada aeglaselt ning võtta aega süvenemiseks ja meenutamiseks.
Eesti kirjanduse päeva temaatika lõpetas „Jussikese seitse sõpra“ õpetajate näidend. Näidendi ülesehitus oli humoorikas, lapsi kaasav ning teatud mõttes minimalistlik. Nädalapäevade tegelased tundis ära kleidi, särgi külge kinnitatud tähe järgi – E, T, K, N, R, L ja P. Muusikaliste palade valik oli ühtaegu lastele tuttavlik, kuid lisandusid ka täiskasvanutele teada, tuntud lood. Nädalapäevade tegevusi imiteerides sai lisatud vürtsi nii tegevuse ülesehitusega, kui ka sõnalise poolega. Lõbusa ja kaasahaarava meeleolu säilitamiseks sai publikut kaasatud sõnalis-rütmiliste salmide ja liigutustega.
Kohati märkamatult, samas loomulikul viisil tõi ühisürituse korraldamine välja osa meie asutuse väärtustest – loovuse, julguse, koostöö, usalduse ja vastutustunde ning turvalisuse. Oli hea tunne suure korraldustiimina luua ühist tervikut ning seejuures mõelda, kuidas lastele pakkuda mitmekülgset kogemust. Loovus ongi julgus uudselt mõelda, katsetada, leida lahendusi ning neid ellu rakendada. Soovin siinkohal tänada korraldustiimi ja teisi abilisi, kes eesti kirjanduse päeva nädalale hoogu andsid. Aitäh rühmaõpetajad Inge Uibo, Kristel Urboja, Kairi Kivistu, Ingrit Roots, Katrin Sarapuu, Margit Kuusemaa, Helin Freimuth, muusikaõpetaja Kadri Selke ja õppejuht Kristi Tobbi.
Aafrika vanasõnagi ütleb: Kui tahad minna kiiresti, mine üksi. Kui sa tahad jõuda kaugele, mine koos.