Kas mõelda välja maailma parimaid maiustusi või lõigata lahti kõhtusid?

Selles aitab noortel jõuda selgusele Põhja-Eesti Rajaleidja keskuse eestvedamisel toimuv töövarjupäev „Hüppa üle oma varju!”. Töövarjupäeva mõte on anda noorele võimalus näha ja kogeda reaalset töömaailma ning seda, kuidas koolis õpitavad teadmised tööle asudes rakendust leiavad. Kuna igale enda kirja pannud tööpositsioonile pääseb varjuks vaid kindel arv varje, on õpilastel vaja läbida kandideerimisprotsess.  

Rae valla noori võttis tänavusest töövarjupäevast osa meie kõikidest koolidest − Jürist, Lagedilt, Vaidast, Peetrist ja Järvekülast. Kandideerimisprotsessi tulemusel jagus varjutatavaid ametikohti 13-le tublimale. Innove karjäärinõustaja Marja-Liisa Vaiksalu sõnul on valiku tegemine iga aasta väga raske, sest kõik noored, kes motivatsioonikirja teele saadavad on tublid.

„Kõigi motivatsioonikirjadega tutvusid karjäärinõustajad, kes eelkõige pöörasid tähelepanu noore põhjendustele, miks ta just selle ameti töövarjuks tahab minna, kuidas näeb seda kasuliku kogemusena oma karjääri planeerimisel ja mida ta tahaks ametiesindajalt küsida,“ rääkis Vaiksalu.

Kõige ihaldatuma ametikoha − ja seda mitte ainult oma valla õpilaste, vaid kõikide varjuks kandideerinud Harjumaa õpilaste seas kokku − napsas endale aga Vaida kooli 9. klassi õpilane Elis Listra. Nimelt oli 45 kandidaadi seas ka Elisel silma jäänud võimalus veeta päev Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise kirurgia keskuse üldkirurg Mariliis Rauki varjuna.

Pea täispika, 7-tunnise tööpäeva sisse mahtus nii erinevate osakondade tööga tutvumine kui ka üllatus külastus „Aktuaalse kaamera“ võttegrupi poolt. Lisaks nähti päeva vältel ära pimesoole operatsioon, põlve trauma ja lahtine kõhuõõs. Ükski neist Elist aga rivist välja ei löönud ja noore neiu ambitsioon tulevikus meditsiini õppima minna sai veelgi rohkem innustust. „Ka gümnaasiumi valikul lähtun soovist edasi õppida meditsiiini ja laual on mitmeid valikuid. Üks variant on Tamme Gümnaasium Tartus, sest neil on Tartu Ülikooliga arstiteaduste alane koostöö,“ lisas Elis tulevikku plaanidest rääkides.

Täna näeb noor neiu aga paljude teiste eakaaslastega sarnaselt enim vaeva just keemia ja matemaatikaga, ning töövarju päeval ei jätnud ta juhust kasutamata ja uuris selle kohta ka enda varjutavalt. „Küsisin, et kui palju ta igapäeva töös reaalaineid kasutab ja sain vastuseks, et kirurgi töös neid enam õpingute järgselt iga päev vaja ei lähegi,“ oli Elis saanud töövarjuks olemisel  veel ühe positiivse üllatuse osaliseks. 

Lisaks aga panid meie valla noored end proovile ka hotellinduses, jaekaubanduses, logistikaettevõtetes, korrakaitse ja noorsootöö ning mitmetes teistes põnevates valdkondades. Jüri Gümnaasiumi 9. klaasi õpilane Eneken Riin Salong veetis päeva Kalevi tootearenduse spetsialisti töövarjuna ja sai teda, et see amet sobib inimesele, kellele meeldib katsetada ja kes on väga loominguline. „Vaadates poes Kalevi kommipakki ei tea me, kuidas ja kui palju tööd läks selle toote väljaarendamisele. Töövarjuks olles õppisin, et ühe projekti kallal töötatakse minimaalselt pool aastat, aga minu varjutataval on ka projekte, mis on kestnud mitmeid-mitmeid aastaid,“ rääkis Eneken.