Eelmisel sügisel algasid Rae vallas kaasava hariduse põhimõtete rakendamise projekti ettevalmistused – kaardistati vajadused, pandi paika tegevusplaan ning taotleti toetust Euroopa Regionaalarengu Fondist. Projekt sai positiivse hinnangu ning otsuse 85% ulatuses toetuse saamiseks.
Maksimaalne toetuse suurus ulatub seejuures veidi üle 250 tuhande euro, millest 70% on Euroopa Regionaalarengu Fondi toetus ja 15% riigi kaasfinantseering. Ülejäänud 15% projekti kogumaksumusest jääb Rae valla kanda.
Mis projektiga on tegu?
Projekti eesmärk on tagada õigus kvaliteetsele ja kaasavale haridusele Rae vallas. See tähendab, et haridus on kättesaadav ja ligipääsetav, õppimine on toetatud ning õpivõimalused vastavad õppijate võimetele ja vajadustele. Lisaks on projekti eesmärk tagada ligipääs ning turvaline ja toetav keskkond, mis võimaldab kaasata kõiki õpilasi Rae valla üld- ja huviharidusse.
Kaasava hariduse põhimõtetest lähtutakse kõikides Rae valla koolides, kus erivajadustega õpilastel on võimalik vastavalt oma võimetele ja vajadustele õppida nii tava-, kui eriklassis ja individuaalselt. Projekti tulemusel parendatakse ruumide funktsionaalsust, soetatakse juurde erinevaid õppe- ja abivahendeid, et tagatud oleks kõikide õpilaste heaolu ja areng.
Miks see vajalik on?
Rae vallas tegutseb täna kuus munitsipaalpõhikooli, kus õpib kokku üle 3800 õpilase. Õpilaste arv on olnud pidevas kasvutrendis, sarnaselt on kasvanud ka tuge vajavate õpilaste arv. Lisaks saab Rae huvialakoolis huviharidust üle 1300 õpilase, kelle seas on samuti erinevate eri- ja toevajadustega lapsi.
Kõik Rae valla koolid järgivad kaasava hariduse põhimõtteid ning seeläbi saavad oma kodulähedases koolis õppida pea kõik õpilased olenemata oma erivajadustest, erinevaid eriklasse on moodustatud üle 40. Jüri koolis tegutseb 2022. aasta sügisest hooldusõppeklass ning 2024. aasta sügisel loodi võimalused ka toimetuleku õppekava õpilastele.
Et koolides oleks kõikide õpilaste õppe- ja puhkekeskkond neile sobiv ja toetav, on oluline leida uusi ruumilisi ja vahenditega toetatavaid lahendusi. Erinevate planeeritud ehitustööde käigus parandatakse tingimusi heliisolatsiooni, vaheseinte abil jne. Sisustuselementide ja seadmetega luuakse vajalikke tingimusi nii keskendumise toetamiseks kui ka aktiivseks õppe- ja puhketegevuseks.
Tehtavad ümberkorraldused ja soetatavad vahendid on pikaajaliseks kasutamiseks
Projekti esimeses osas loodi meeskond, kuhu kuulusid kõikide Rae valla munitsipaalkoolide, huvialakooli, noortekeskuse ja erakooli (Lilleoru põhikool) esindajad ning valla kaasava hariduse, erivajadustega inimeste ja noorsootöö spetsialistid. Kõik asutused kaardistasid oma probleemid ja vajadused kaasava hariduse rakendamiseks ning ühistel kohtumistel valla meeskonnaga räägiti läbi kogu hetkeolukord, vajalikud tegevused ja soovitud eesmärgid ning tulemused. Seega on kõik projektis soetatavad vahendid ja ümberkorraldused läbi mõeldud iga asutuse vajadustest lähtuvalt ning järgides õpetajate ja tugispetsialistide soovitusi.
Projekti raames tehtavad ehituslikud ümberkorraldused, soetatavad õppe- ja abivahendid ning inventar on mõeldud pikaajaliseks kasutamiseks, mida õpetajad ja tugispetsialistid saavad kasutada nii praeguste erivajadustega õpilaste kaasamiseks kui ka tulevikus.
Projektitegevuste elluviimine on alanud, projekti ametlik lõpp on 30.07.2027.
Foto: Jüri Kool